Cuk dönüştürücünün tasarımı ve kontrolü
Design and control of cuk converter
  1. Tez No: 633718
  2. Yazar: VEYSEL GİDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, CUK dönüştürücünün tasarımı ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. CUK dönüştürücünün matematiksel analizi yapılmıştır. Sistemin Dinamik modelini bulmak için durum uzayı ortalama tekniği uygulanmıştır. Buradan dördüncü dereceden parametrik bir transfer fonksiyonu elde edilmiştir. Elde edilen parametreler kullanılarak CUK dönüştürücünün MATLAB/SIMULINK ortamında benzetimi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. MATLAB içerisinde yer alan Kullanıcı Tabanlı Ara Yüz (GUI) editörü kullanılarak transfer fonksiyonunu ve sistem için gerekli kontrol parametrelerini bulmak için ara yüz tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan ara yüz ile dönüştürücüye ait parametreler girilerek transfer fonksiyonu oluşturulmuştur. Sisteme ait kontrol parametreleri (P, PI, PID) Ziegler-Nichols metodu kullanılarak elde edilmiştir. Sistemin kontrolsüz, PI kontrollü ve PID kontrollü olarak benzetimi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Son olarak CUK dönüştürücünün farklı parametre değerlerinde PID kontrol performansı üzerindeki etkiler incelenmiştir. Sistem için en uygun kontrol değerleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and control of the CUK converter has been realized. Mathematical analysis of the CUK converter was done. State space Averaging technique was applied to find the dynamic model of the system. Here, a fourth-order parametric transfer function is obtained. Using the obtained parameters, the CUK converter is simulated in MATLAB / SIMULINK environment and the results are evaluated. Interface design was made to find the transfer function and control parameters required for the system by using the User Based Interface (GUI) editor in MATLAB. With the designed interface, the transfer function is created by entering the parameters of the converter. Control parameters of the system (P, PI, PID) were obtained by using Ziegler-Nichols method. The system was simulated in MATLAB / SIMULINK environment as uncontrolled, PI controlled and PID controlled, and the results were evaluated. Finally, the effects on the PID control performance at different parameter values of the CUK converter were examined. The most appropriate control values for the system were observed.