Analysis and design of a Cuk switching regulator
Cuk anahtarlamalı dönüştürücünün incelenmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 238760
  2. Yazar: ZEKİYE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ERSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Cuk anahtarlamalı dc-dc dönüştürücüsünü incelemekedir. Sürekli ve süreksiz andüktans akımları için sürekli hal çalışması incelendi. Karakteristic parametreler belirlendi. Durum uzayı oratalama modelinden yaralanılarak küçük işaret modeli elde edildi. Gerçek elemanlarda var olan dirençlerin sürekli hal çalışmasına ve küçük işaret modeline etkisi belirlendi. Anahtarlamalı dönüştürücünün verimi incelendi. Sürekli ve süreksiz endüktans akımları çalışması için açık çevrim transfer fonksiyonları elde edildi. Küçük işaret davranışı için parametreler belirlendi, karalılık incelendi. Eleman iç dirençlerinin transfer fonksiyonları üzerindeki etkisi belirlendi. Teorik analizler tasarımlanan Cuk dönüştürücünün simülasyonu ile doğrulandı.
Özet (Çeviri)
This theses analyzes Cuk converter, that is one of the dc to dc switchıng converters. For continuous inductor current mode and discontinuous inductor current mode, stedy state operation is analysied. Characteristic parameters are determined. Through State Space Averge Models, Small Signal Models are obtained. Parasitic Resistance effects on steady state and small signal models are determined. Efficency of the switching converter is derived. Open loop transfer functions for continous and discontinuous inductor curret mode are obtained. Parmeters for small signal behaviour is determined and stability is analysied. Parasitic resistance effects on transfer functions is determined. Therotecial analysis are verified with a simulations of designed converter.