Gözenekli ortamda ters yönde ilerleyen yanma dalgalarının varlığı
Existence of counter-flow combustion waves in porous media
- Tez No: 633735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada akışkan olmayan petrol çıkarma yöntemlerinde yaygın olarak kullanılan yanma dalgalarını ele aldık. Temel amacımız başlangıçta bir miktar yakıt bulunan gözenekli ortama oksijen enjekte edilmesiyle oluşan yanma dalgalarının varlığını ispatlamaktır. Yanma dalgaları sürekli ve basit olmayan ilerleyen dalgalardır. Bir ilerleyen dalga bir kısmi diferansiyel denklemin sabit hızla ilerleyen ve şeklini koruyan bir çözümüdür. Burada ele aldığımız yanma sistemi parçalı parabolik bir sistemdir. Bu sistemde denklemlerin birinde difüzyon vardır fakat diğerlerinde yoktur. Üç kısmi diferansiyel denklemden sıcaklık, oksijen ve yakıt değişkenlerinden oluşan modelimiz daha basit ve elverişli hale indirgenebilir, bu da bize ilerleyen dalgaların varlığını lineer olmayan sistemlerin davranışlarını incelemede kullanılan faz düzlemi analizi ile ispatlama imkânı sağlar. Daha önceki çalışmalarda oksijen ile sıcaklığın hızı aynı ve yanma dalgasının hızı pozitif kabul edilip, varlık ispatı yapılmıştır. Bu çalışmada oksijenin sıcaklıktan daha hızlı ilerlediğini ve yanma dalgasının hızını negatif olarak ele alıp ters yönde ilerleyen yanma dalgalarının varlığı ispatlandı. ANAHTAR KELİMELER: Ters yönde ilerleyen yanma dalgası, ilerleyen dalga, gözenekli ortam
Özet (Çeviri)
In this work we consider combustion waves that are studied widely in heavy oil recovery techniques. Our main goal is to prove the existence of combustion waves that occur when air is injected into a porous medium containing initially some solid fuel. Combustion waves are continuous nontrivial traveling waves. A traveling wave is a solution of a partial differential equation that moves with constant velocity while maintaining its shape. Our analysis consists of showing existence of traveling waves and constructing possible generic wave sequences. We consider here a combustion system that is a partly parabolic system which has diffusion in one equation and no diffusion in others. Our model which has three partial differential equations that give temperature, oxygen and fuel balance laws can be simplified in a convenient form which allows us to prove the existence of traveling waves by a technique for studying the behavior of nonlinear systems that is called phase plane analysis. In previous work heat and oxygen had same velocity and combustion wave velocity was assumed positive and their existence was proved. In this study we consider negative combustion wave speed and oxygen is transported faster than temperature then we prove the existence of counterflow combustion waves. KEYWORDS: Counterflow combustion wave, Traveling wave, Porous media.