Açıcılı bir elyaf kurutucunun geliştirilerek optimizasyonunun yapılması
- Tez No: 1922
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Endüstride elyaf kurutması uygulamalarında, kurutma maliyetini düşürmek amacıyla, yaş elyafın bünyesinde bulunan nemin önemli bir kıs mı santrifüjlerde alındıktan sonra kalan nem sıcak hava akımı içerisin de kurutulur. Fakat elyaf santrifüjlerde iyice sıkıştığından, sıcak hava ile kurutulması güç ve usun olur. Bu güçlüğü yenerek hızlı ve ekonomik bir kurutma sağlayabilmek için mekanik aşıcılı bir kurutucu modeli geliştirilmiş, bu prototip kurutucuda yaş pamuk deneysel kurutularak, böyle bir kurutucunun endüstriyel kullanımlar için tasarımında gerekli formülasyon sağlanmıştır. Bunun için önce; kritik noktanın belirlenmesine öneriler sunarak açıklık getirilmiş ve bu önerilerden Regresyon Analizi Metodu kullanılarak model kurutucu için, yaş pamuğun kritik noktası 0,31 kg su/kg K.Pamuk olarak bulunmuştur. Sonra, gözenekli malzemelerde kurutma süresinin hesabı incelenmiş, Mekanik Açıcılı Elyaf Kurutucuda gerekli kurutma zamanının hesabı için aşağıdaki öneri sunulmuştur. v - >; \~ (dw/lt). - (w ~w ) / (w -w ) 0 e or' ' o erDaha sonra; ısı transferi hesabına esas olmak üzere“ Hacımsal Isı Geçiş Katsayısı ”tanımlanmış ve deneylerden yararlanarak, doldurma oranı (P) ve Sıcak hava madde hızına (GD) bağlı olarak; K - (27>76P2- ıoe,6p't ıa4>=).ıo-3. aB-^0'3l86p2- 1'1768p- °'7U7> PS şeklinde formüle edilmiştir. Böylece amaca ulaşıldıktan sonra kurutucunun optimizasyonuna geçilmiş ve optimum kurutmayı sağlayan doldurma oranı P= 1,85 kg.KPPam/m3 kurutucu hacmi olarak, hesaplanmıştır. Ayrıca, harcanan ısı enerjisi sabit kalmak üzere kurutucu havanın miktar ve sıcaklığı incelenmiş ve sıcaklığı az fakat miktarı çok hava ile, daha hızlı bir kurutma elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y In the application of drying fibrous materials in the industry, the remaining humidity,wh:ich in the v:et..mterial, is dried within hot air flow after a considerable amount of h.>.:;i.ii ty is extracted in the centrifuges in order to decreane the expendi tv. iya r-f i:.o drying. But because the fibres are tightly closed together during '.ho. cert!“:fuging, its drying by means of hot air flow is difficult a; id tai-es lonj» A dryer model with lucHiomcal oneiv has been developed to overcome this difficulty and realise a fat nnl economical drying. The formulation which is necessary to &csign this type of dryer for the purpose of industrial use has been provided by moanr of drying of wet cotton fibres in the above-mentioned prototype of this dryer» > For this purpose j fivül;, some explanations have been brought to comfirm the critical point by bringing soma suggestions. The critical points of wet cotton has been found to tv-: 0.31 kg water /kg dry cotton by using; the Reggession Analysis Mo 'A: i among these explanations. Then, the determination of the drying time for porous materials has been searched and the following suggestion been presented. * o Vr ~(\i -w ) / (w -w ) + = i. 0 er”o cry t (dw/dt;, After that, to set a basis for the calculation of the heat transfer, M Volumetric Heat Transfer Coefficient“ has 'o&^rx defined, and by making - IVuse the experiments and depending on falling rate (p) and drier hot air mass velocity (G^) the coefficient lias been formulated as follows s ky- (27.76 P2 -10.6 P+ 124.?).10-3. Gd-(-3186P2- 1.1768 P- 0.717) P5 After reaching the purpose in thin way, the optimization of the dryer has been, made and the filling rate which provides optimum drying has been calculated to be P 1.85 kg cot ton/ n”' dryer yOurc In addition to the-oc, the Ti ^y ' rv.l the temperature of the drier air has been searched by keeping ths heat energy, which is spent, at a constant level, and" it has been foid that using greater quantities of air at lower temperatures will increar ho drying rate.