Bir insansız hava aracı sisteminin model tabanlı yaklaşım ile tasarımı
Modelling an unmanned aerial vehicle system with model based approach
- Tez No: 633740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÇAKIR ERDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sistem mühendisliği karmaşık sistemlerin tasarlanabilmesi ve üretilebilmesi amacıyla bir mühendislik dalı olarak projelerde uygulanmaktadır. Geçmişte Doküman Tabanlı Sistem Mühendisliği (DTSM) yaklaşımı ile yönetilen sistem mühendisliği faaliyetleri, günümüz teknolojisi ile paralel olarak gelişen ve karmaşıklaşan sistemlerin yönetilmesinde yetersiz kalabilmektedir. Bu duruma bir çözüm olarak ortaya çıkan Model Tabanlı Sistem Mühendisliği (MTSM), sistem mühendisliği faaliyetlerinin modeller ile yönetilerek olası eksikliklerin ve hataların erken tespit edilmesine ve karmaşıklığın önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında kullanıcıların/müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalitede ürünler geliştirilebilmesi amacıyla MTSM kullanılarak bir metodoloji oluşturulmuştur. Bu metodoloji doğrultusunda bir İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi ve bu İHA Sistemi'nin icra edeceği keşif ve gözetleme görevi modellenmiştir. Oluşturulmuş olan modeller ile operasyonel ihtiyaçlar tanımlanmış ve bu ihtiyaçlar gereksinim haline getirilerek sistem tasarımına yansıtılmıştır. Çalışmanın sonunda yapılan boşluk analizi ile elde edilen veriler, oluşturulan MTSM metodolojisinin kullanıcı/müşteri ihtiyaçlarını tanımlama ve gereksinim analizi sürecinde DTSM'ye göre daha başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Systems engineering is implemented as an engineering discipline in respect to the production and design of complex systems. Systems engineering operations, which adapted a document-based approach in the past can be insufficient when dealing with modern complex systems that developed harmonically with technological advances.As a solution, Model Based Systems Engineering (MBSE) applies models to systems engineering operations by detecting deficiencies and errors in an early phase and eventually averts complications. This thesis adopts a methodology by using MBSE to produce quality products that are projected to satisfy the needs of users/customers. Therefore, an Unmanned Aerial Vehicle System (UAV) and it's reconnaissance and surveillance mission are modeled. With the develeloped models, operational requirements were defined and transformed to requirements, therefore, reflected on the system design. As a result, data from the gap analysis showed that MBSE approach is more successful compared to the Document Based Systems Engineering (DBSE) in terms of the requirement analysis process and defining, satisfying user/customer needs.