Developing of plati̇num nanoparticle including polyoxometalate based molecularly imprinted electrochemical sensor for selective chlorpyri̇fos msc thesis
Seçici klorprifos tayini için platin nanopartikül içeren polioksometalat temelli moleküler baskılı elektrokimyasal sensörlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 633739
  2. Yazar: SEVAL ÇÖPÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yüzeyi moleküler baskılı polimerik (MIP) film ile kaplı, platin nanoparçacık içeren polioksometalat hibriti (PtNPs/POM) temelli bir elektrokimyasal sensör geliştirilerek klorprifos tayininde kullanılması amaçlanmıştır. Klorprifos pestisitler grubundan kristal şeklinde organofosfat türü bir böcek ilacıdır. Polimerik membran yapısı ve kararlığı tespit edilmiştir. Klorprifos baskılanmış elektrotlar, klorprifos (hedef molekül) içeren pirol (monomer) çözeltileri varlığında dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Aynı işlem hedef molekülü kullanılmadan da gerçekleştirilerek, klorprifos baskılanmamış polimerler (NIP) PtNPs/POM yüzeyine kaplanmıştır. Modifiye elektrotlar kullanılarak geliştirilen yöntem için optimizasyon çalışmaları gerçekleştirildikten sonra moleküler baskılanmış elektrokimyasal sensörüne dayalı yöntemin, validasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra da, validasyonu yapılan yöntem, klorprifos'un hassas tayin edilmesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an electrochemical sensor composed of the combination of platinum nanoparticles including polyoxometalate hybrid (PtNPs/POM) based molecularly imprinted polymers (MIP) and apply to the determination of chlorpyrifos in waters. Chlorpyrifos is crystalline organophosphate insecticide in the group of pesticides. The chlorpyrifos imprinted electrodes (MIP) were prepared by using cyclic voltammetry in the presence of pyrrole (monomer) solutions containing chlorpyrifos (template). Same procedures were applied for the synthesis of non-imprinted PtNPs/POM without template molecule (NIP). Firstly, the optimization studies for the proposed method were performed. After that, validation studies were also be performed. After the validation study, the developed sensor was used for the sensitive determination of chlorpyrifos