Yazılım tanımlı ağda farklı yönlendirme algoritmalarının çalıştırılması ve akış kontrolü
Performing several routing algorithms and flow control in a software network
- Tez No: 633747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması bir Yazılım Tanımlı Ağ(YTA) uygulamasının ağ yönlendirme kabiliyetinin başka algoritmalar da eklenerek geliştirilmesiyle yapılmıştır. Çalışma yapılırken YTA olarak Floodlight, yazılım geliştirme IDE'si olarak ise Intellij IDEA ve yazılım dili olarak ise Java 8 kullanılmıştır. Yönlendirme kabiliyetinin zenginleştirilmesi amacıyla yeni eklenen algoritmalar ve hâlihazırda Floodlight tarafından kullanılan Dijkstra algoritması kullanılmıştır. Açık Artırma ve İkili Tırmanma yaklaşımlı iki algoritma baştan geliştirilmiştir ve Dijkstra ile birlikte Floodlight içerisine entegre edilmiştir. Buna ek olarak tüm algoritmaların karar verme esnasında kullandıkları giriş parametreleri de artırılmıştır. Tüm algoritmalar iki düğüm arasındaki bağlantı maliyetini kullanırken bunlara başka parametreleri de normalize ederek karar verme kabiliyeti güçlendirilmiştir. Tüm sonuçlar bir araya toplanarak grafiksel bir yoruma çevrilmiştir. Tüm algoritmalar aynı topoloji üzerinde çalışmakta olup yine aynı gecikme ve mesafe değerleriyle çalışmaktadır. Bu girdilere göre ürettikleri en kısa yol hesaplamaları grafik katmanında yorumlanarak görsele dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis has been done by developing the network routing capability of a Software Defined Network (SDN) application by adding different algorithms. During the study, Floodlight was used as SDN, Intellij IDEA was used as software development IDE and Java 8 was used as software language. Newly added algorithms and the Dijkstra's algorithm currently used by Floodlight have been used to enrich routing capabilities. Two algorithms with Auction and Dual Ascent approaches have been developed from scratch and integrated into Floodlight along with Dijkstra. In addition, the input parameters used by all algorithms in decision making have been increased. While all algorithms use the cost of the connection between the two nodes, their ability to make decisions has been strengthened by normalizing another parameters to them. All the results were gathered and translated into a graphical interpretation. All algorithms worked on the same topology and with the same delay and distance values. The shortest path calculations, which were produced according to these inputs, were interpreted in the graphic layer and visualized.