Analysis of oblique impact behavior for al-ldpe-al hybridmaterials
Al-ldpe-al hibrit malzemeler için eğik etki davranışının analizi
  1. Tez No: 633756
  2. Yazar: FURKAN NURİ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REFAH TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelen zırh teknolojilerinin problemlerinden olan ağırlık ve sağlamlık üzerine, farklı bir yaklaşım ile mimari alanda kullanılan Al-LDPE-Al kompozit paneli üzerine sağlamlık testleri gerçekleştirilmiştir. Bu testleri eğik etki açısından incelenmesi yapılarak, katmanlar üzerinde denenmiştir. Tam koruma sağlanana kadar her katmana farklı açılarda ve farklı bölgelere gerçek atışlar gerçekleştirilerek, simulasyon ile doğruluğu kıyaslanmıştır. Gerçek atışlarda tüfek mermisi kullanılmıştır. Tüfek kullanılmasının sebebi istenilen açı ve noktaya isabet oranını arttırmaktır. Simulasyon deneylerinde, yaygın olarak kullanılan 9 mm mermi kullanılmıştır. Tüfek mermisi ile 9mm tabanca mermisinin benzer özellikleri olduğu için simulasyonlarda 9 mm tabanca mermisi tercih edilmiştir. Farklı katmanlara 0˚, 30˚ ve 60˚ açılar kullanılarak, normal etki ile eğimli etki kıyaslanmıştır. Eğimli etkinin dik etkiye göre daha fazla direnç sağladığı gözlemlenmiştir. Al-LDPE-Al malzeme ile yapılan denemelerde 7 katmanlı malzemenin tam koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Simulasyon sonuçları ile gerçek deney sonuçlarının tutarlı çıkmasıyla eğik etkinin, normal etkiye göre daha fazla direnç sağladığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strength tests have been carried out on the Al-LDPE-Al composite panel used in the architectural field with a different approach to the weight and durability, which is one of the problems of armor technologies from the past to the present. These tests were examined in terms of the oblique impact and tested on layers. Until complete protection is achieved, the accuracy of each layer at different angles and to different regions is performed, its accuracy is compared with simulation. Rifle bullets were used in real shots. The reason for using the rifle is to increase the hit rate to the desired angle and point. 9 mm bullet, which is commonly used in simulation experiments, was used. Rifle bullets and pistol bullets have similar characteristics, so 9 mm bullets impacted at simulations. The normal effect and the oblique effect were compared with different layers at 0˚, 30˚, and 60˚ angles. The sloping effect has been observed to provide more resistance than the steep effect. In experiments with Al-LDPE-Al material, it has been observed that 7-layer material provides full protection. When the results that are consistent with the simulation results are examined, it is seen that the oblique effect provides more resistance than the normal effect.