Gastronomi festivallerine katılma niyetinin Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the intention to participate in gastronomy festivals in the context of Theory of Planned Behavior
  1. Tez No: 633755
  2. Yazar: SEDEF ECE BATIBEKİ
  3. Danışmanlar: DR. OĞUZ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, bireylerin gastronomi festivallerine katılma amaçlı seyahat etme niyeti üzerinde tutumlarının, öznel normlarının ve algıladıkları davranışsal kontrolün ne derecede etkili olduğunu anlamak ve bu faktörlerin arka planlarındaki inançların neler olduğunu tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, daha önce Türkiye'de gastronomi festivallerine katılmış 18 yaş üstü 374 kişiden anket tekniğiyle toplanan veriler analiz edilmiştir. Analizlerde planlı davranış teorisi ölçeğinin faktör analizi, güvenilirlik analizleri ve katılımcıların demografik verilerine dair frekans analizi yapılmıştır. Ölçeklere ve ölçek maddelerine ait tanımlayıcı istatistikler tespit edilmiştir. Katılımcıların demografik verilerine göre davranışsal inanç, normatif inanç, kontrol inançları, uyma güdüsü, kontrol inançlarının gücü, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol, davranışsal niyet, davranışsal değerlendirme, davranışa yönelik tutumlarındaki farklılaşma durumları incelenmiştir. Ölçeklerin ilişkisi ve birbirine olan etkisi araştırılmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda planlı davranış teorisiyle uyumlu olarak, davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrolün gastronomi festivallerine katılma niyetini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çözümlemeler sonucunda ulaşılan çıktılar, gelecekte yapılacak olan çalışmalara yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda çıktılar, hem sektörle hem de gastronomi festivallerine ilgi duyanlarla paylaşılması bakımından yol gösterici olma niteliği taşıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to understand how effective the attitudes, subjective norms and perceived behavioral control over peoples intention to participate in gastronomic festivals and to determine their beliefs which are behind these factors. In the study, data collected from the 374 people who are over 18 years and participated in a gastronomic festival before in Turkey has been analyzed. In the analyzes, factor analyzes of theory of planned behavior, reliability analyzes and frequency analiyzes of demographic data of the participants were done. Descriptive statistics about scales were determined. According to the demographic data of the participants, behavioral belief, normative belief, control belief, motivation to conform, control belief strength, subjective norm, perceived behavioral control, behavioral intention, behavioral assessment and differentation states in participants attitudes towards behavior were examined. The relationship of scales and their effects on each other were investigated. As a result of the analyzes, it was determined that, in the line with theory of planned behavior, attitude toward the behavior, sobjective norm and perceived behavioral control positively affect the intention to participate in gastronomic festivals. The outputs as a result of the analyzes will help future studies. At the same time, the outputs can be a guide in terms of sharing both with the industry and those interested in gastronomic festivals.