Data driven approaches in marketing communication and its effectiveness on consumer behavior
Pazarlama iletişiminde veriye dayalı yaklaşımlar ve tüketici davranışına etkisi
  1. Tez No: 633845
  2. Yazar: AYSEL KAZIMOVA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, online platformlardan alışveriş yapan tüketicilerin karar verme biçimleri ve satın alma davranışları hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Ayrıca, tüketicilerin çevrimiçi satın alma niyetlerini etkileyen tüketici davranışlarının belirlenmesi de hedeflenmektedir. Anket modeli, araştırmanın tasarımı olarak nicel araştırma yöntemi örüntülerinden seçilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de ikamet eden tüketicilerden oluşmaktadır. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak çevrimiçi alışveriş yapan 18 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlar arasından seçilmiştir. Örneklem büyüklüğü için 302 kişi belirlenmiştir. Çevrimiçi veri toplama aracını kullandıktan sonra, toplam 324 anket toplanmış ve hatalı ve eksik girişlerin ortadan kaldırılması sonucunda araştırma kapsamında 302 anket formu değerlendirilmiştir. Veri toplama olarak nicel araştırma yöntemlerinde kullanılan anket Araştırmada araç kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 20.0 istatistik programı ile gerçekleştirilmiştir. Betimsel analizleri göstermek için yüzde ve frekans testleri, değişkenler arasındaki farkları tespit etmek için Ki kare testi, geçerlilikleri belirlemek için Cronbach Alfa katsayısı, güvenilirlik belirleme için Cronbach Alpha katsayısı, regresyon ve korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler % 95 güven düzeyinde değerlendirildi. Araştırmada, ürünün kalitesini önemseyen tüketicilerin, fiyatı düşünenlerin ve ürünün taşınabilir özelliklerine önem veren tüketicilerin yüksek satın alma niyetleri olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, tüketicilerin modaya uygun ürünler satın almaktan kaçındıkları belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada, online alışveriş sitesinin tüketicilerinin online alışveriş sitesinin hizmet ve ürünleri ile memnuniyetinin, online alışveriş sitesinin üst düzey bilgi paylaşımının, eğlence ve heyecanının çevrimiçi alışveriş sitesi ve ihtiyaçların karşılanması için ürün ve hizmetlerin seviyesinin satın alma üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was determined that the consumers who care about the quality of the product, those who consider the price and those who care about the portable feature of the product have high purchase intentions. On the other hand, it was determined that consumers avoided buying trendy products. In addition, in the research, it was determined that the satisfaction of the consumers of the online shopping site with the services and products of the online shopping site, the high level of information sharing of the online shopping site, the entertainment and excitement of the online shopping site and the level of products and services to meet the needs have a positive effect on the purchase. In this study, it is aimed to have information about the decision-making styles and buying behaviors of the consumers who make purchases from online platforms. In addition, it is aimed to determine consumer behaviors that have an impact on consumers' online purchase intentions. Survey model was chosen from the quantitative research method patterns as the design of the study. The universe of the study consisted of consumers residing in Turkey. The participants were selected among men and women over the age of 18 who shop online by using the convenience sampling method.302 people were determined for the sample size. After using the online data collection tool, a total of 324 questionnaires were collected and 302 questionnaire forms were evaluated within the scope of the research as a result of the elimination of incorrect and incomplete entries. The questionnaire used in quantitative research methods as a data collection tool was used in the research. The analysis of the data was carried out with the SPSS 20.0 statistical program. Percentage and frequency tests to demonstrate descriptive analysis, Chi square test to detect differences between the variables, Cronbach Alpha coefficient for determining validities, Cronbach Alpha coefficient for determining reliability, regression and correlation analysis were used. Statistical analyzes were evaluated at 95% confidence level.