The impact of financials and intelligence on credit decision of companies in Turkish service sector
Türkiye'de hizmet sektöründeki firmaların kredi kararı üzerinde finansalların ve istihbaratın etkisi
  1. Tez No: 633862
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de geçmiş yıllarda hizmet sektörü ekonomik şartların zorluğu sebebiyle arka planda kalmıştı ve gerekli olarak görülmezdi. Toplum, geçim sıkıntıları sebebiyle hizmetten çok üretime ve ticarete konsantre olmuştu. Özellikle 2000'li yıllardan sonra ekonomik gelişmelerin ve kalkınmanın hızlanması hizmet sektörünün ivme kazanmasına ve daha bilinçli bir şekilde ele alınmasına sebep oldu. Böylelikle ülkemizde toplumun refah seviyesinin kritik seviyelerin üzerine çıkmasıyla birlikte hizmet sektörü de temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek sektörler arasında görülmeye başlandı. Rekabetin her geçen gün arttığı, toplumsal algının değiştiği ve yakın tarihe oranla daha çeşitli etkenlerle şekillendiği dünyada, rekabet avantajı yaratmak için firmalar sadece üretim, inşaat ve ticaret gibi sektörlerde rakipleriyle yarışmakla kalmayıp, aynı zamanda hizmet sektöründe de farklılaşır hale geldiler. Sektörde büyümek isteyen ve pastadan daha büyük paya talip olan firmalar büyümek için krediye ihtiyaç duyarlar. Kredinin tahsis edilmesi için göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör bulunur. Bankalar, hizmet sektörü firmalarının kredi kararlarının verilmesi için finansal ve istihbari analizler yaparlar. Türkiye'de kredi kararına etkisi yüksek olan finansal ve istihbari özelliklere sahip firmalardan oluşan sektörlerin ön sıralarında hizmet sektörü yer almaktadır. Bu çalışma, hizmet sektöründe kredi ihtiyacı olan firmaların finansal ve istihbari özelliklerinin bankalar tarafından verilecek olan işletme kredisi kararına olan etkisini ölçmek için hazırlanmıştır. İlk bölümde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemi belirtilmiş, ikinci bölümde ise finansal analiz ve istihbarat analizi ve kredi kavramları, finansal ve istihbari analiz elemanlarının neler olduğu, finansal ve istihbarat verilerinin ile kredi arasındaki ilişki, Türkiye'de kredinin tarihçesi, Türkiye'de hizmet sektörü, sektördeki kredi ihtiyacı, kredinin ekonomiye katkısı ve kredi kararının etkileyen faktörlerle ilgili yazın taraması yapılmıştır. Son bölümde ise yapılan analiz anlatılmış ve sonuçlar açıklanmıştır. Araştırmada, sektörde faaliyet gösteren orta büyüklükteki firmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past years, the service industry had remained in the background due to the difficulty of the economic conditions and was not seen as necessary in Turkey. The society concentrated on production and trade rather than service due to livelihood problems. Especially after 2000s, the acceleration of economic developments and caused the service industry to gain momentum and to be handled more consciously. Thus, as the welfare level of the society exceeded critical levels in our country, the service sector has started to be seen among the sectors that can meet the basic needs of the society. In the world where competition is increasing day by day, social purchase perception is changing and reshaping, companies have not only competed with their rivals in sectors such as production, construction and trade, but also have become different in the service sector. Companies that would like to grow in the industry and aspire to a larger share of the cake need credit to extend. There are many factors to consider in order to allocate the credit. Banks make financial and intelligence analysis to make credit decisions of service sector companies. In Turkey, one of the industries consists of companies with financial and intelligence features that have a high impact on credit decision is the service sector. This study has been prepared to assess the effect of financial and intelligence features of companies that need credit in the service sector on the credit decision to be allocated by banks. In the first part, the aim, importance and method of research were stated. In the second part, a literature review was conducted on concepts of financial analysis, intelligence analysis and credit, the factors of financial and intelligence analysis, relationship between credit and financial and intelligence data, history of credit in Turkey, service industry in Turkey, credit needs in the sector, the contribution of credit to the economy and factors affecting credit decision. The final part deals with the analyzes conducted and their results.