Trafik kazalarının mekânsal analizi: Eskişehir örneği
Spatial analysis of traffic accidents: Eskisehir example
  1. Tez No: 633905
  2. Yazar: HÜSEYİN ZERENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kazalar, Geography, Accidents
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma, Eskişehir'in merkez ilçeleri olan Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde 2016-2017 yıllarında meydana gelen trafik kazalarının yaşanan iklim olayları, kazanın zamanı, kazanın gerçekleştiği mekân arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu çalışma CBS ortamında; iklim ve trafik verileriyle desteklenmiş 2016-2017 yılları arasında Eskişehir İlinde meydana gelen trafik kaza verileri kullanılarak, kaza yoğunluk haritaları oluşturularak modellemeler yapılmıştır. Trafik kaza verilerine göre Eskişehir'deki trafik kazalarının yoğunluk analiz haritaları yapılmıştır. Haritalar oluşturulurken, nokta yoğunluk olarak analiz edilip kazalar yoğunluklarına göre derecelendirilmiştir. Üretilen haritalardaki analizler sonucunda kazalar ile iklim elemanları arasındaki ilişkiler ortaya çıkartılmıştır. İncelemeler ve analizler sonucunda kötü hava koşullarında trafik kazalarının düşük olduğu fakat havanın açık olduğu günlerde ise kazaların yüksek olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
The study examines the traffic events between the traffic accidents that occurred in Tepebaşı and Odunpazarı districts, which are the central districts of Eskişehir, in 2016-2017, the relationship between the time of the accident and the place where the accident occurred. This study is in GIS environment; Modeling was created by creating accident intensity maps using traffic accident data that occurred in Eskişehir between 2016 and 2017, supported by climate and traffic data. According to traffic accident data, density analysis maps of traffic accidents in Eskişehir were made. While creating the maps, they were analyzed as point density and the accidents were graded according to their density. As a result of the analyzes in the produced maps, the relationships between accidents and climatic elements were revealed. As a result of the examinations and analyzes, it is seen that the traffic accidents are low in bad weather conditions, but the days are high when the weather is clear.