Daimi birinci büyük azı dişlerinde yapılan kontrollü çekimlerin klinik ve radyografik sonuçları
Clinical and radiographic results of controlled extractions on permanent first molars
  1. Tez No: 633989
  2. Yazar: MELİKE CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Angle Sınıf I molar ilişkiye sahip olan ve farklı sebeplerle alt daimi birinci büyük azı dişi tek veya çift taraflı çekilmiş çocuklarda; kompenzasyon ve balans çekiminin; 36 aylık süreçte çekim boşluğunun boyutsal değişimi, boşluğa komşu dişlerin hareketleri ile bu hareketlerin tipi ve orta hattın konumuna etkisinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. En az bir adet alt ve üst daimi birinci büyük azı dişi çekilmiş, kompenzasyon ve/veya balans çekimleri yapılmış, Angle Sınıf I molar ilişkiye sahip, çekim sırasında ikinci büyük azı dişi Nolla sınıflamasına göre 6.-7. evrelerde olan,tüm daimi üçüncü büyük azı dişlerinin jermi mevcut olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular 12-24-36. aylarda kontrole çağırılarak klinik değerlendirmeler; başlangıç (çekim öncesi) ve bu aylarda alınan panoramik radyografilerde radyolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Çekim boşluğuna ait boyutsal ölçümler ve komşu dişlere ait açısal ölçümler panoramik radyografide SisoPacs programı aracılığı ile yapılmıştır. Her çene için çekim boşluğunun başlangıca göre boyutsal değişimi, komşu dişlerin hareketleri ve rotasyonları, dental orta hat sapması değerlendirilmiş ve alt/üst çene karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study purpose that compensation and balancing extractions effect on; dimensional change of the extraction space during the 36-month period, the movements of the adjacent teeth and the types of this movements and position of the midline clinically and radiologically evaluation at have the Angle Class I molar relationship and lower permanent first molars extraction unilaterally or bilaterally for different reasons in children. At least one lower and upper permanent first molars were extracted, compensated and / or balanced extractions were done, with Angle Class I molar relationship, the second molar tooth mineralization at the time of extraction according to Nolla classification 6.-7., present in all of the third permanent molars germ cases are included in this study. Cases called to follow-up at 12-24-36.month for clinical evaluations; radiological evaluations were performed on panoramic radiographs taken at baseline (before extraction) and during these months. Dimensional measurements of the extraction space and angular measurements of adjacent teeth were performed on the panoramic radiography by SisoPacs program. For each jaw, dimensional change of extraction space from the beginning, movements and rotations of adjacent teeth, dental midline deviation were evaluated and lower / upper jaw comparison was performed.