Psöriasis ve diyabetli hastalarda plazma gas 6 ve RDW ve oksidatif stres ilişkisi
Plasma gas 6 levels and RDW and oxidative stress relationship in psoriasis and diabeted patients
  1. Tez No: 633988
  2. Yazar: AFİFE ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH KEMAL İŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Büyümeyi spesifik durdurma proteini 6 (Gas 6) vitamin K'ya bağlı bir proteindir ve TAM (Tyro3, Axl, Mer) reseptör tirozin kinazlar (RTK)'labağlanarakproinflamatuar sitokinlerin salınımını regüle ettiği, hücre büyümesi üzerine katkısı ve anti-apoptotik rolü ilehücre canlılığı üzerine etkileri, hücre proliferasyonu üzerine etkileri olduğu bilinmektedir. Bir tam kan sayımı parametresi olan eritrosit dağılım genişliğinin (RDW)'nin son zamanlarda kronik inflamatuar hastalıklarda prognostik bir belirteç olduğu öne sürülmüş ve geniş popülasyonlu çalışmalarda sistemik inflamasyonu iyi bir şekilde gösteren C-reaktif protein (CRP) ile korelasyonları gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız; inflamasyon ve oksidatif stresin patogenezinderol oynadığı iki önemli hastalık olan psöriasis ve tip 2 Diabetes Mellitus (tip 2 DM) modellerinde, plazma Gas 6 düzeyleri ile,inflamatuar belirteçler CRP ve RDW,oksidatif stres parametresi olarak; lipid peroksidasyonunu gösteren serum MDA (malondialdehit),protein oksidasyonunu gösteren plazma AOPP (ileri oksidasyon protein ürünleri), antioksidan sistemi değerlendiren; enzimatik olmayan antioksidanları gösteren serum FRAP (ferrik indirgeyici antioksidan güç) veLDL ve HDL oksidasyonunu engellediği bilinen PON (paraoksonaz) aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca psöriazis hastalarında hastalık şiddetini değerlendirmek için kullanılan PASI ile yukarıda çalışılan tüm parametreler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gas 6 ve PASI ilişkisini araştıran ilk çalışmadır. Metod:Psöriazis hasta grubu (n=35,20 kadın,ort. yaş51,26±2,14),psöriazis+tip 2 DM olan hasta grubu (n=33,18 kadın,ort yaş55,27±2,03) tip 2 DM hasta grubu (n=30,17kadın, ort. yaş 52,6±2,23) Kontrol grubu (n=33,16 kadın, ort.yaş 42,06±2,47) olmak üzere katılımcılar seçildi. Alınan örneklerden tam kandan hemogram (RDW), plazmadan GAS 6 ve AOPP,serumdan CRP-MDA-FRAP-PON parametreleri çalışıldı. Gas 6 ELİSA yöntemiyle, AOPP,MDA,FRAP,PON spektrofotometrik yöntemlerle, CRP türbüdimetrik yöntem ileçalışıldı. Bulgular:Psöriazis (13,21±0,4) (ort. ±SD)ve psöriazis+ tip 2 DM (12,83±0,4) grubunda tip 2 DM (11,17±0,38) grubu ve kontrole (10,08±0,46) göre daha yüksek plazma Gas 6 düzeyleri bulunmuştur. Yapılan logistik regresyon analizi ile Gas 6'nın psöriazise spesifik ilişkisi tesbit edilmiştir (p=0,002, OR=1,51 CI:1,16-1,97). Tüm gruplar değerlendirildiğinde Gas 6 CRP arasında korelasyon saptanmıştır (r=0,254, p=0,004).
Özet (Çeviri)
Introduction: Growth arrest specificprotein 6 (Gas 6) is a vitamin K-bound protein and is known to bind with TAM (Tyro3, Axl, Mer) receptor tyrosine kinases (RTK) to regulate the release of proinflammatory cytokines,contribute to cell growth and have an anti-apoptotic role, and effect cell viability and cell proliferation. Erythrocyte distribution width (RDW), a complete blood count parameter, has recently been suggested as a prognostic marker in chronic inflammatory diseases, is correlated with C-reactive protein (CRP), which reflects systemic inflammation well in large population studies. Our aim in this study is to asseslevels of plasma Gas 6, inflammatory markers CRP and RDW, as oxidative stress parameters; serum MDA as reflecting lipid peroxidation, plasma AOPP (Advanced oxidation protein products) showing protein oxidation and to evaluate the antioxidant systems; levels of serum FRAP for the relationship between non-enzymatic antioxidants and PON activity, an enzyme known to inhibit LDL and HDL oxidation, on models of psoriasis and type 2 DM, two important diseases whichinflammation and oxidative stress plays a role in the pathogenesis. In addition, it was aimed to examine the relationship between all the parameters studied above and PASI, which is used to evaluate the severity of disease in patients with psoriasis. This is the first study to investigate the relationship between Gas 6 and PASI. Method: Participants were selected as follows: psoriasis patient group (n = 35, 20 women, mean age 51.26 ± 2.14), patients with psoriasis and type 2 Diabetes Mellitus (n = 33.18 women, mean age 55.27 ± 2, 03) and type 2 Diabetes Mellitus patient group (n = 30.17 women, mean age 52.6 ± 2.23), control group (n = 33, 16 women, mean age 42.06 ± 2.47). From the samples taken, complete blood count (RDW) from whole blood, GAS 6 and AOPP from plasma and CRP-MDA-FRAP-PON from serum samples were studied. Analyzes of Gas 6 was done with ELISA method, whereas AOPP, MDA, FRAP, PON by spectrophotometric method, and CRP by turbudimetric method. Results: Plasma GAS 6 levels of psoriasis (13.21 ± 0.4) (mean ± SD) and psoriasis + type 2 DM (12.83 ± 0.4) compared to the type 2 DM (11.17 ± 0.38) and the control group (10,08±0,46)were found higher. Gas 6's specific relationship to psoriasis has been found through logistic regression analysis (p = 0.002, OR = 1.51 CI: 1.16-1.97). When all groups are evaluated; There was a correlation between Gas 6 and CRP (r = 0.254, p = 0.004).