Yerel düzeyde iklim değişikliği ile mücadelede iklim eylem planlarının rolü ve İstanbul iklim değişikliği eylem planı
The role of climate action plans in the fight against climate change at local level and Istanbul climate change action plan
  1. Tez No: 634132
  2. Yazar: FATMA HIRLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İklim değişikliği dünyadaki canlı yaşamını ciddi şekilde tehdit eden küresel bir sorundur. Sorunun çözümü için uluslararası ve ulusal çabalar sürmektedir. Ayrıca, yerel yönetim birimlerinden belediyeler, iklim değişikliğiyle mücadele noktasında, politika geliştirilmesi ve uygulanması konusunda önemli aktörlerdir. Bu kapsamda Paris Anlaşması ve Kito Bildirisi ile belediyelerin iklim değişikliği eylem planlarını geliştirmeleri hüküm altına alınmıştır. Türkiye'de de Paris Anlaşması ve Kito Bildirisi gereği belediyeler iklim değişikliği eylem planlarını hazırlamaya başlamıştır. İklim Eylem Planları, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli olmakla birlikte insan-çevre merkezci, katılımcı-piyasacı vb. ne tür bir anlayışla hazırlandıkları da mücadelede önemli rol oynamaktadır. Bu çerçevede iklim değişikliğiyle mücadelede benimsenen anlayışın, iklim değişikliği eylem planları üzerinden izlenip izlenemeyeceğinin belirlenmesi araştırma problemi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı, İstanbul İklim Değişikliği Eylem Planı'nın hangi çevre politikası yaklaşımları çerçevesinde hazırlandığının belirlenmesi, bu yaklaşımların iklim değişikliğiyle mücadele noktasındaki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın kapsamına Türkiye'de iklim değişikliği eylem planına sahip olan tüm büyükşehir belediyeleri girmektedir. Ancak İstanbul haricindeki büyükşehir belediyelerinin eylem planlarında daha çok azaltım yönü ağır bastığı için çalışma azaltım ve uyum konularını bir arada ele alan Türkiye'deki ilk ve en geniş kapsamlı eylem planına sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden örnek olay araştırması şeklinde tasarlanmıştır. Veriler doküman incelemesi ve görüşme yöntemleriyle toplanmıştır. İki tema/kategori ve 16 kod/kavram altında organize edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Analizlerde, MAXQDA Analytics Pro 20 (20.0.6 demo sürümü) kullanılmıştır. Sonuç olarak İstanbul İklim Değişikliği Eylem Planı'nda, insanı önceleyen piyasacı yaklaşımın ön plana çıktığı görülmüştür. Ayrıca planın daha çok insan merkezci yaklaşımla oluşturulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a global problem that seriously threatens life in the world. International and national efforts are ongoing to solve this problem. Moreover, municipalities from local government units are important actors in policy development and implementation at the point of combating climate change. In this context, with the Paris Agreement and the Quito Declaration, municipalities have been brought under control the development of climate change action plans. It Turkey also results in Paris Agreement and the Quito Declaration municipalities have started to prepare climate change action plans. Although climate action plans are important in combating climate change, human-environment centrist, participant-marketer, etc. what kind of understanding they are prepared plays an important role in the struggle. In this context, determining whether the understanding adopted in the fight against climate change can be followed through climate change action plans has been identified as a research problem. The aim of the research is to determine which environmental policy approaches the Istanbul Climate Change Action Plan is prepared in, evaluate the effects of these approaches on the fight against climate change. The scope of the study includes in Turkey all metropolitan municipalities with a climate change action plan. However, as the reduction direction predominates in the action plans of metropolitan municipalities outside Istanbul, working with a combination of mitigation and adaptation issues into a comprehensive action plan addressing first and foremost in Turkey it is limited by the Istanbul Metropolitan Municipality. The research is designed as case study from qualitative research design. Research data were gathered by both document review and interview method. The data organized under two themes/categories and 16 codes/concepts were analyzed by content analysis technique. In the analysis, MAXQDA Analytics Pro 20 (demo version 20.0.6) was used. As a result, it is seen that the market approach that prioritizes people stands out in the Istanbul Climate Change Action Plan. It was concluded that the plan was created with a more human-centered approach.