Uluslararası ekonomik bütünleşme -Yerleşim kuramı yaklaşımıyla bir değerlendirme-
International economic integration -An evaluation with the location theory approach-
- Tez No: 63418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ULUSLARARASI EKONOMİK BÜTÜNLEŞME -Yerleşim Kuramı Yaklaşımıyla Bir Değerlendirme- Yusuf BAYRAKTUTAN Danışman: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Jüri: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Dünya için yeni bir olgu olmayan ve II. Dünya Savaşı'ndan beri artan bir ilgiyi cezbeden uluslararası ekonomik bütünleşme, medyada ve akademik literatürde sıkça karşılaşılan uluslararası ekonomi konularından biri olma vasfını taşımaktadır. Ticaret blokları, serbest ticaret alanları ve ekonomik bütünleşmeye yoğun ilgi, yakın zamanlarda, ABD, Kanada ve Meksika arasında müzakere edilip imzalanan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) ve Avrupa Topluluğu'nun (AT) tek pazarı gerçekleştirme girişimleri ile tazelenmiş bulunmaktadır. Çalışmamızın“giriş”kısmında, problem, amaç ve planı ortaya koyduktan sonra I. ve II. Bölüm'de, uluslararası ekonomik bütünleşme teorisi, tarihi ve biçimleri ile bu alandaki dünya deneyimini ve ilgili literatürü gözden geçirmekteyiz. III. Bölüm, bir yatay-kesit çekim modeli geliştirirken IV. Bölüm, ampirik sonuçlar ve bunların yorumuna yer vermektedir. Son kısımda, çalışmanın sonucu ile nihai düşünce ve öneriler ortaya konmaktadır. Daha önce yapılmış ampirik çalışmalar gibi, yatay-kesit bir çekim modeli ile 49 ülkenin verilerini kullanan bu çalışma da, GSMH ile uzaklık, sınırdaşlık ve aynı bölge gibi birtakım mekansal unsurların, bölgesel ticaret blokları oluşumuna anlamlı bir açıklama sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, bölgeselleşme eğilimleri için ampirik desteğine rağmen analizimizin, küreselleşme lehine ipuçları da içerdiğini belirtmeliyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis INTERNATIONAL ECONOMIC INTEGRATION -An Evaluation with the Location Theory Approach- Yusuf BAYRAKTUTAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK Jury: Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK International economic integration is not a new phenomenon for the world, yet it has drawn increasing attention since the World War II. It is one of the major international economic issues that frequently appears in the media and academic literature. Keen interest in trading blocs, free trade areas, and economic integration has been renewed in recent years as the North American Free Trade Area (NAFTA) is being negotiated and established between the United States, Canada, and Mexico, and as the European Community (EC) attempts to complete a single internal market. Having presented the problem, objectives and structure of the study through an“introduction”, the theory, history and types of international economic integration, and the related literature emerged up to now are rewieved in Section I and II. Section III introduces our cross-section gravity model in detail. Section IV, where the empirical results and their interpretation took place, preceeds the conclusion. As the other empirical work done before, this study, employing a cross-section gravity model and using data from fourtynine countries, indicates that GNP and certain spatial elements such as distance, adjacency, and“being located in the same region”provide meaningful explanation for the current formation of regional trading blocks. It has to be stated, however, that despite the empirical support for the tendency of regionalization, our analysis also involves evidences in favor of globalization.