Avro ve bütünleşme krizinin demokrasi açığı tartışmaları bağlamında değerlendirilmesi
Analysis of euro crisis and integration crisis in the context of democratic deficit debates
- Tez No: 515348
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM SUPHİYE BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmanın konusu Avro krizinin demokrasi açığı tartışmaları bağlamında değerlendirilmesidir. Tezin kuramsal dayanağı Jürgen Habermas'ın demokrasi teorisi ve Avrupa bütünleşmesine dair tahayyülüdür. Tez üç ana bölüm halinde yazılmıştır. Birinci bölümde, demokrasi teorisi, demokrasi açığı teorileri, Jürgen Habermas'ın demokrasi teorisi ve Avrupa bütünleşmesine dair önerileri ile Avrupa Birliği'nde demokrasi açığının kuramsal boyutu ele alınmıştır. İkinci bölümde ekonomik ve parasal birlik politikasının tarihsel gelişimi, küresel finans krizi ile Avro krizi arasındaki ilişki, Avro krizinin farklı bütünleşme kuramları ve resmi AB söylemi tarafından nasıl açıklandığı, Avro krizinin nedenleri ve Avro krizine karşı geliştirilen politikalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, birinci bölümdeki kuramsal perspektif ile ikinci bölümde detaylı bir şekilde anlatılan Avro krizinin sonuçları analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Avrupa yurttaşlarının ulusüstü ve Avrupa halklarının ulusal düzeyde demokratik siyasal alanlarındaki kayıp, Avro krizi sonrasında sosyoekonomik koşullardaki olumsuz değişim incelenmiş ve Avrupa Birliği'nin güncel siyasal gelişmeleri ile Habermas'ın kuramı bir arada düşünülerek bir analiz yapılmıştır. Tez bütününde, ulus devletlerin, küreselleşme, piyasa ve siyaset arasındaki asimetri ve ulusal yurttaşlık fikrinin bütünleştirici rolünü kaybetmesi gibi nedenlerle demokratik özünü kaybettiği; demokratik siyasetin ulusüstü düzeyde yeniden tesis edilebileceği; bununla beraber Avro krizinin ardından yaşanan süreçte, ulusüstü düzeyde bir demokratikleşmenin aksine, post-federal niteliği haiz demokratik siyaseti dışlayan bir siyasal düzenin tesis edildiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main topic of study is the analysis of Euro crisis in the context of democratic deficit debate. The main theoretical baseline of thesis is Jürgen Habermas' democratic theory and his vision regarding European integration. This thesis has been prepared under three headings. In the first section, historical evaluation of democracy theory, theories of democratic deficit, Habermas' democracy concept and his vision regarding European integration and the institutional aspect of democratic deficit have been evaluated. Secondly, the evolution of the economic and monetary union policy, the relationship between the global financial crisis and the Euro crisis, contentions of various European integration theories and the official EU discourse, the root causes of the Euro crisis and the policies developed against the Euro crisis have been examined. Under the third section, the outcomes of the Euro crisis has been analysed via the theoretical perspective developed in the first section. To his end, the loss of democratic political spheres both at the supranational level and national level and the negative changes in the socioeconomic conditions after the crisis have been investigated and lastly the latest developments on the European Union political life have been analysed via Habermas' theory. Throughout thesis, it is argued that nation states have lost their democratic essence because of globalization, the asymmetry between market and politics and the loss of the integrative role of national citizenship; that democratic politics can be restructured at the supranational level and; following the Euro crisis, a political order of executive federalism that excludes democratic politics of has been established conversely to democratization on the transnational level.