Almanya'daki Türk şirketlerinin dördüncü endüstri devrimine bakış açıları: NETU örneği
The viewpoint of turkish enterprises in Germany on the fourth industrial revolution: The NETU example
  1. Tez No: 634211
  2. Yazar: MUHAMMED MANSUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde Almanya'da yaşayan Türk ve Türk kökenli girişimcilerin dijitalleşme fenomeni ve Endüstri 4.0 ile olan ilişkileri araştırılmaktadır. Dijital Dönüşüm toplumun bütün kurumlarını etkileyen ve gelecekte de etkileyecek bir Megatrend olarak en çok ekonomimizi belirlemektedir. Her geçen gün piyasaya ve hayatımıza sunulan yeni dijital çözümler vesilesiyle günlük ve iş hayatımız dönüşüme uğramaktadır. Bunun sonucunda adaptasyon kabiliyetinin gelişmesi başarılı bir dijital dönüşüm süreci için en önemli nokta olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda bilim dünyasının da bu gelişmelere daha fazla yönelmesi ve bu çözümlerin üretilmesinde pay sahibi olması gerekmektedir. Dijital dönüşüm hakkında sayısız araştırmalar bulunsa da Avrupa ve Almanya'nın ekonomik gündemini belirleyen Türk ve Türk kökenli iş insanlarının ve bu dönüşümün arasındaki ilişkiyi irdeleyen yeterince çalışmalar bulunmamaktadır. Tez kapsamında Avrupa'nın büyük Türk işletmeciler ağlarından birisi olan NETU derneğinde yapılan nitel araştırmalar sonucunda Dijital Dönüşümün ve Türk kökenli iş insanlarının arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Bunun ötesinde Türk kökenli iş insanları ile yapılan görüşmeler ve bu araştırmanın sonuçları ile birlikte dijitalleşme fenomeni ve girişimciler arasındaki kompleks ilişki açığa çıkarılmak hedeflenmiştir. Bunun için ayrıca genç ve geleneksel iş profillerinin hangi noktalarda dijital dünya ile ne kadar ilişkili oldukları da araştırılmıştır. Bu bağlamda bulgular çağdaş sosyologların kuramları ile yorumlanıp, bu ilişkinin bileşenleri ve nedenleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the relationship between the digitization phenomena, Industry 4.0, and business people with Turkish descent from Germany will be examined. The digital turn is influencing and will continue influencing all kinds of social institutions and is a megatrend, which is mostly determining our economy. With new digital solutions being introduced to our markets and lives, our daily and work lives are transforming. That is why its an all known fact, that those who are capable of adapting to the digital transformation process are most likely to be the most successful. Accordingly, that is also why the scientific world needs to take part in these developments as creators of solutions. Although there are countless research projects about the digital transformation there are not enough known studies about its relationship with the people who are determining Europe's and Germany's economy: People with Turkish Origin. This study's scope will be to research this relationship based on qualitative studies at one of Europe's largest associations of Turkish Business people. Furthermore, together with the interviews held with business people of Turkish origin and the results of this study, it is aimed to display the complex relationship between the digitization phenomena and entrepreneurs. Therefore it is also examined, to what extent and at which points there are connections between traditional and young enterprises. In this context, the findings will be commented with the help of modern sociologists' theories. It will also be examined what the components of this relationship and the reasons for its existence are.