Postcolonial illusions and juxtapositions in Timothy Mo's fiction
Timothy Mo'nun yazınında sömürgecilik sonrası yanılsamalar ve karşıtlıklar
  1. Tez No: 634215
  2. Yazar: AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sömürgecilik sonrası dönem, bireylerin ve ulusların hayatlarına farklı bir yaşam biçimi getirmiştir. Bir zamanlar sömürgeleştirilen uluslar bağımsızlıklarını geri kazanırlar, ancak sömürgeciliğin izleri yaşamlarında hala görülmeye devam etmektedir. Adapte olabilmek için insanların yerleşik düşünce biçimlerini yeniden tanımlamaları gerekir ve burası tam olarak mevcut tezin konusu olan, sömürgecilik sonrası karşıtlık ve yanılsamaların ortaya çıktığı noktadır. Çin kökenli, İngiliz yazar Timothy Mo'nın yazını, sömürgecilik sonrası bağlamdaki karşıtlık ve yanılsamaları analiz etmek için uygun metinler sunmaktadır. Sömürgecilik sonrası yeni bir hayata sahip olma yanılsaması, bu tez kapsamındaki romanların kahramanlarının zihinlerini meşgul ettiğinden, çareyi kendi sınırlarının dışına çıkabilmenin yollarını aramakta bulurlar. Mevcut durumlarından hoşnut olmayan bu insanlar, evlerinden ayrılırlar ve yeni bir ortamda yeni bir hayata başlarlar. Bununla birlikte, sömürgecilik sonrası karşıtlıklar çoğunlukla yabancı bir ortamda göçmen ya da geçici yabancı işçi olarak yaşayanların hayatlarının üzerine çökmeye başlar. Daha iyi bir yaşam için orada bulunmaları bir zorunluluk olarak görünmektedir, ancak kendilerini bir bütünün parçası olarak hissedemedikleri için aynı zamanda oradan kurtulmaya çalışırlar. Bu kısır döngüde sıkışıp kalan insanların sömürgecilik sonrası dünyaya uygun yeni kimlikler oluşturmaları gerekir. Yabancılık, sömürgecilik sonrası dünyada yaşayan insanlara dayatılan bir kimliktir. Bu nedenle, kenara itilen, ayrımcılığa uğrayan, ezilen; yani yabancılaştırılmış bireyler, Timothy Mo'nun The Redundancy of Courage, Renegade or Halo2, Sour Sweet ve The Monkey King romanlarını sömürgecilik sonrası karşıtlık ve yanılsamalar açısından analiz eden bu tezin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The post-colonial period brings a different form to the individuals and nations' lives. The nations that were once colonized regain their independence, but the traces of colonialism can still be observed in their lives. In order to get adapted, people need to redefine the established ways of thinking, and this is the point where the subject matter of this dissertation, post-colonial juxtapositions and illusions, emerges. As a writer who has an Anglo-Chinese background, Timothy Mo's fiction is a true medium to analyse the juxtapositions and illusions within post-colonial context. Since the post-colonial illusion of having a new life engages the minds of the protagonists of the novels within the scope of this dissertation, they end up looking for ways out of their borders. Thus, discontented with their current circumstances, they leave their home and they set up a new life in a new environment. However, the post-colonial juxtapositions start to hunt their lives since they mostly live as immigrants or expatriates in a foreign setting. It appears to be a compulsion for them to be there for a better life, at the same time, they strive to go away since they cannot feel themselves as a part of the whole. Stuck in this vicious circle, people need to form new identities conforming to the post-colonial world. Being an outsider becomes an imposed identity on the people who live in post-colonial world. Hence, the cast away, discriminated, oppressed individuals; namely the outsiders form the basis of this dissertation, which is aimed at analysing Timothy Mo's selected novels; The Redundancy of Courage, Renegade or Halo2, Sour Sweet and The Monkey King in terms of the post-colonial juxtapositions and illusions.