Küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında delta-like protein 3'ün prognoz, klinik parametreler ve tedavi yanıtı ile ilişkisi
In patients with small cell lung cancer, DLL3 relationship with prognosis, clinical parameters and treatment response
  1. Tez No: 634319
  2. Yazar: GÜLŞAH FİDAN ÖZKUMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: KHAK kısıtlı tedavi seçenekleri ve kötü prognozla ilişkilidir. Bir notch sinyal yolağı inhibitörü olan DLL3'ün, KHAK'nde eksprese edildiği gösterilmiştir. Normal akciğer parakiminde ve malign olmayan hücrelerde ise DLL3 çok az oranda pozitif saptanmıştır; bu bulgu DLL3'ü potansiyel bir hedef haline getirmiştir. Amaç: KHAK hastalarında immunohistokimyasal olarak DLL3 sıklığını saptamayı ve bunun diğer klinik özellikler ve hastalık prognozu ile ilişkisini göstermeyi hedefledik. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Medikal Onkoloji Polikliniği'ne Ocak 2008 ve Ekim 2017 tarihleri arasında başvuran ve primer veya metastatik doku örneğinden sınırlı veya yaygın evre küçük hücreli akciğer kanseri tanısı alan 60 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Akdeniz Üniversitesi'nde patoloji preparatına ulaşılabilen ve patoloji preparatında boyanma için yeterli hücre olan hastaların tanı anı patoloji preparatları Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Bilim Dalı'nda incelenmiştir. Hastaların klinik verileri hasta dosyaları ve bilgisayar sisteminden retrospektif olarak elde edilmiştir. Bulgular: DLL3 boyanma şiddeti hastaların %15'nde 0, %45'inde 1, %26,7'sinde 2 ve %13,3'ünde 3 olarak bulunmuştur. DLL3 boyanma yüzdesi
Özet (Çeviri)
Introduction: SCLC is associated with limited treatment options and poor prognosis. A notch signaling pathway inhibitory DLL3 was shown to be expressed in SCLC. In normal lung parenchyma and non-malignant cells, DLL3 was found to be slightly possitive, this finding makes DLL3 a potential target. Purpose: We aimed to show expression level of DLL3 by immunohistochemical staining and its relationship with other clinical parameters and disease prognosis in SCLC patients. Methods: Sixty patients who apply to Akdeniz Unıversity Medical Oncology Department between January 2008 and October 2017 and diagnosed with extensive or limited SCLC in primary or metastatic tissue sample were included in this study. The patients with pathology preparations which could be reached at Akdeniz University Medical Pathology Department and had been enough cells for staining were selected. Their pathology preparations at the time of diagnosis were examined. Clinical data of patients was obtained from computer system and patients files retrospectively. Findings: DLL3 staining intensity, in %15 of patients were 0, in %45 of patients were 1, in %26,7 of patients were 2 and in %13,3 of patients were 3. Number of patients with DLL3 staining percentage