Turizmin bölge kalkınmasına katkısı ve Erzurum örneği
Contribution of tourism to the regional development and a case study on Erzurum
- Tez No: 63433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. KADİR KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TURİZMİN BÖLGE KALKINMASINA KATKISI ve ERZURUM ÖRNE?İ Rahmi KARADABA? Danışman : Yrd.Doç.Dr. A.Kadir KOŞAN 1997, Sayfa : 103 Jüri : Yrd.Doç.Dr. A.Kadir KOŞAN Bu çalışmada, istihdam yaratan bir gelişme faktörü olan turizmin bölgesel kalkınmaya katkısı ve Erzurum'da turizme katılan unsurlar incelendi. Bölgeler arası dengesizliği gidermede turizmin rolü ve önemi vurgulandı.Turizm gelirlerinin Gayri Safî Milli hasıladaki payı ve katkısı belirtildi. 1985 yılında ilerleme gösteren turizm sektörünün Türk ekonomisindeki yeri ve önemi rakamlarla gösterildi. Sıfır maliyetli üretim faktörleri olan doğa güzellikleri iyi değerlendirildiğinde, sanayi sektörünün olmadığı ülkelerde turizmin ekonominin lokomotifi görevini üstlendiği gözlenmiştir. Bir bölgede turizm faaliyeti başlatılmadan önce, planlama yapma gereği ve önemi vurgulandı. Öte yandan, bir yörede turizm olayı cereyan ederken yerel halkın turizme ilgisinin yanısıra, sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel etkiler de incelendi. Kış sporları rekreasyon alanı ilan edilen Erzurum ilinde turizme katılan unsurlarda bugünkü durum, yatırımlar ve turizmin bölgedeki görüntüsü incelendi. Palandöken kış sporları projesi dahilinde olan Konaklı ve Gez kayak alanlarının mümkün olduğu kadar kısa sürede tamamlanıp işletmeye konulması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CONTRIBUTION OF TOURISM TO THE REGIONAL DEVELOPMENT AND A CASE STUDY ON ERZURUM Rahmi KARADABA? Supervisor : Assistant Prof.Dr. A. Kadir KOŞAN 1997, Page : 103 Jury : Assistant Prof.Dr. A.Kadir KOŞAN In this study, the contribution of tourism, a development factor which creates employment, to the regional development and the elements taking part in tourism in Erzurum were examined. The importance and the role of tourism in eliminating imbalances among the regions were emphasized. The ratio and contribution of tourism incomes in National Gross Income were put forward. The importance and the role of tourism sector, showed a great development in 1985 in Turkish economy, were shown in figures. When evaluating natural beauties, which are zero-cost production factors, it was observed that tourism sector acted as a situmulative factor of economy in countries without having industry. Before tourism activity is started in a region, the need of making plan and its importance were emphasized. On the other hand, in a region while tourism event is happening, interests of local people to the tourism, and socio-economic and socio-cultural effects were examined. In Erzurum province, proclaimed as a winter recreation area, the factors affecting tourism, the investment and recent condition in tourism were investigated. It was concluded that Konaklı and Gez ski- areas, with in the Palandöken Winter Sports Project, should be completed and put into operation as soon as possible.