Beylikler Devri Türkiye'sinde ticaret ve ekonomi
Trade and economy in Turkish Beyliks Era
- Tez No: 634411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Orta Çağ'da Türkiye, Selçuklu Türklerinin yerleşiminden sonra ticaret alanında önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu dönemde kuzeyde ve güneyde stratejik öneme sahip limanlar ele geçirilmiştir. Bununla beraber ticaretin geliştirilmesine yönelik özel devlet politikaları yürütülmüştür. Gelişen ticaret ve yapılan üretim beylikler devrinde de devam etmiştir. XIII. yüzyıl sonlarında Ege kıyılarının fethedilmesi sonrasında buradaki şehirler gelişerek büyük ve işlek liman kentleri haline gelmişlerdir. Ayrıca yolların güvenliğinin sağlanması, han ve köprü inşa edilmesi ticarete olumlu etki yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye bu dönemde İlhanlı Devleti'nin siyasi ve ekonomik kontrolü altındaydı. İtalyan tüccar devletler de Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında ticaret kolonilerine sahiplerdi. Bu sayede beyliklerin bu güçler ile ilişkileri canlı olmuştur. Tez, konusu itibariyle XIII. yüzyılın ikinci yarısından itibaren XV. yüzyıla kadar olan ekonomik gelişimi, ticari faaliyetleri, yerli üretimi ve bu faaliyetlere konu olan olay ve kavramları ele almaktadır. Anahtar kelimeler; Beylikler, ticaret, ekonomi, Türkiye, limanlar, ticari yollar.
Özet (Çeviri)
TRADE AND ECONOMY IN TURKISH BEYLIKS ERA After the settlement of Seljukid Turks, the medieval trade in Turkey made substantial progress. In this period, strategically important ports were seized in the north and south by Turks. In addition, distinctive government policies had been implemented to develop trade. Development of trade and production continued in the era of Beyliks as well. After the conquest of the Aegean coasts at the end of the XIII. century, the cities in this area, developed and became large, busy port cities. In addition, ensuring the security of the roads, building inns and bridges had a positive effect on trade. In this period, Turkey was under Ilkhanid State's political and economic control. Italian merchant states also had trading colonies at the Aegean, Mediterranean and Black Sea coasts. By this means, the relations of the beyliks with these political powers was quite alive. In this dissertation, from the XIII. Century up to XV. Century, the economic development, commercial activities, domestic production, political events and concepts will be discussed. Key words; Principalities-beyliks, trade, economy, Turkey, ports, commercial roads.