Türkiye Selçukluları ve Beylikler Devrinde Kayseri'de kültürel hayat
Cultural life Of Kayseri in Anatolian Seljuks and Preottoman Period
- Tez No: 230770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Selçuklu devri Kayseri'sinden kalan maddi kültür unsurlarının birçoğunun günümüzde de korunduğu ve şehirde büyük çoğunluk teşkil ettiği düşünülürse Anadolu Selçuklularının Kayseri kültürüne yaptığı katkı anlaşılabilir. Anadolu Selçuklularının başkentlerinden biri olarak“Darü'l Mülk”sıfatıyla ünlenen Kayseri şehrinin Ortaçağlardaki önemine binaen bugüne kadar Kayseri şehri hakkında çok fazla araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada bütün bu araştırmaların ışığında Kayseri'nin kültürel yaşamına dair toplu bir çalışma ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Günümüzde de özellikle içkalesi ve şehir merkezindeki kümbet, külliye gibi yapılarıyla Ortaçağ'daki fiziki yapısını büyük ölçüde koruyan Kayseri'de Selçuklu kültür ve medeniyetinin derin izleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Ortaçağ'da da gerek ticari ve siyasi gerekse askeri açıdan çok önemli bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.Kayseri'nin Selçuklular zamanında üstlendiği role bağlı olarak tüm yönleri incelenmeye çalışılmıştır. Yerleşimin en küçük unsurundan sosyo ekonomik unsurlara kadar sosyal hayatla ilgili her ayrıntıya dikkat edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada Kayseri kültür hayatı incelenirken konunun içine ve periyoduna dahil olan maddi eserler ele alınmış ve bunlardan yola çıkılarak manevi kültür hakkında da fikir edinilmeye çalışılmıştır. Mesela bir medresenin mimari özelliklerinin yanı sıra medresede ne gibi bilimsel faaliyetler yürütüldüğü konusunda da araştırma yapılmıştır. Bu suretle Selçuklu devri Kayseri'sinin askeri ve ticari öneminin altında meydana gelen sosyal faaliyetler, günlük yaşam, meslek dalları, düğün ve eğlenceleri dönemin kaynaklarının ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.Bu dönemde meydana gelen kültürel ortamın incelenmesi sayesinde Kayseri'de şehir hayatının nasıl olduğu, Kayseri'de yaşayan bir şehirlinin nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğu gibi sorulara cevap aranmıştır. Netice itibariyle şehirdeki sosyo-kültürel yaşamın bir portresi çizilmiştir. Kayseri şehrinin Selçuklu çehresi gerçekten önemlidir.
Özet (Çeviri)
If it is thought that much of the real cultural elements of Seljuks Period of Kayseri is today being protected it can be understood that Anatolian Seljuk Goverment has a very important role.This research is about the city life in Kayseri. During the research all off the real materials were discussed about the subject and its period. So that it can be possible to understand the spiritual and moral culture of Kayseri. For example, as examining a madrasah, it is researched that not only its architectural specialities but also its activities. Thereby the way of life of Seljuk people in Kayseri with its social activities, traditions and amusements is explained by written sources.So we can easily answer a question about Kayseri?s cultural life in Seljuks period and we can say that the city life in Kayseri is very important.