Yerel yönetişim açısından kent konseyleri üzerine bir araştırma: Çanakkale kent konseyi örneği
A research on city councils in local governance: Çanakkale city council example
  1. Tez No: 634421
  2. Yazar: HAKAN KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Klasik yönetim anlayışında küreselleşmenin etkisiyle yönetişim olgusu ortaya çıkmıştır. Yönetişim kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa yönetimidir. Yönetişimin etkinliği için farklı kurumsal yapılar oluşturulmuştur. Yerel düzeyde yönetişimi gerçekleştirmeye yönelik olarak da kent konseyleri oluşturulmuştur. Belediye Kanunu'na göre kent konseyleri, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim gibi ilkeleri hayata geçirmeye çalışan kurumsal yapılardır. Çalışmanın amacı; yerel yönetişim açısından halkın kent konseylerine katılımını değerlendirmek. Çanakkale Kent Konseyi özelinde ise Çanakkale Kent Konseyi başkanı, yönetimi ve meclis başkanları ile yapılan mülakatlar sonucunda kent konseyinin yerel yönetişime olan katkısını değerlendirmek ve yaşanan sorunları tespit edip bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemi ve görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler kent konseyi başkanı, yönetim kurulu ve meclis başkanları ile gerçekleştirilmiştir. Kişilere yerel yönetişim ve kent konseyi ile ilgili bilgi ve bakış açılarının değerlendirilmesine yönelik sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuç bölümünde elde edilen bulguların Çanakkale ilindeki kent konseyleri ve yerel yönetişim açısından ne anlam ifade etiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the classical management approach, the phenomenon of governance has emerged with the effect of globalization. Governance is jointly and cooperatively management of public, private and non-governmental organizations. Different institutional structures have been created for the effectiveness of governance. City councils have also been established to manage governance at the local level. According to the Municipal Law, the city councils in urban life; are the institutional structures that try to implement principles such as developing the city vision and nursing awareness, protecting the city's rights and law, sustainable development, environmental awareness, social assistance and solidarity, transparency, accountability and accountability, participation and decentralization. The aim of the study is to evaluate public participation in city councils in terms of local governance. In particular, for Çanakkale City Council, it is to evaluate the contribution of the city council to local governance as a result of interviews with the head of the Çanakkale city council, its management and the parliamentary presidents, and to identify problems and develop solutions for these problems. This study consists of three parts. It was carried out with qualitative research method and interview technique. The meetings were held with the chairman of the city council, the board of directors and the council chairs. These people were asked questions regarding the assessment of information and perspectives on local governance and the city council. The data obtained were analyzed and what the findings obtained in the conclusion section meant in terms of city councils and local governance in Çanakkale.