Euro bölgesi ve FED faiz oranlarının Türkiye'deki kısa vadeli faiz oranları üzerindeki etkisine yönelik ekonometrik bir analiz
Euro area and FED interest rate for the impact on an analysis of econometric short-term interest rates in Turkey
- Tez No: 634422
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Merkez Bankası ülkede para politikalarının yürütülmesi ve nakit para dolaşımının sağlanmasından sorumlu kurumdur. Bu doğrultuda merkez bankalarının nihai amacı, fiyat istikrarını sağlamak ve para politikasını yönetmektir. Ancak bazı merkez bankaları gerek coğrafi konumu gerekse ekonomik gücü açısından sadece kendi ülkelerinde değil dünyadaki birçok ülke tarafından da yakından takip edilmektedir. Bilindiği üzere FED'in supranational bir kurum haline gelmesiyle aldığı kararlar küresel etkiler yaratmakta ve uyguladığı para politikaları birçok gelişmekte olan ülkenin ekonomik ilişkileri için önem arz etmektedir. Bu sebeple, çalışmada ABD ve Euro bölgesi kısa vadeli faiz oranlarının Türkiye'deki kısa vadeli faiz oranları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlgili ülkelerin faiz oranlarının Türkiye'deki kısa dönemli faiz oranları üzerindeki etkisi, nedensellik analizi ile VECM varyans ayrıştırması ve eşbütünleşme analizleri yapılarak incelenmiştir. Çalışma 2010:1-2019:1 dönemini kapsamakta olup veriler OECD ve TCMB veri tabanından derlenmiştir. Çalışma verileri; FED ve Euro bölgesi faiz oranlarının ülkemiz faiz oranları üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucunda şok etki değerlerine bakıldığında Türkiye'deki faiz oranları üzerinde en fazla etki nedensellik analizinden de görüleceği üzere FED faiz oranından gelmektedir. Özetle FED ülkemiz faiz oranları üzerinde Euro bölgesi faiz oranlarına nazaran daha etkilidir. Bu sebeple FED hem ülkemiz hem de diğer ülkeler tarafından yakından takip edilen önemli bir finans kurumu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Central Bank is the institution responsible for the execution of monetary policies in the country and ensuring the circulation of cash. Accordingly, the ultimate goal of central banks is to ensure price stability and manage monetary policy. Nevertheless, some central banks are closely followed not only in their own countries but also by many countries in the world in terms of their geographical location and economic power. As it is known, the decisions taken by the FED as a supranational institution create global effects and the monetary policies it implements are important for the economic relations of many developing countries. Therefore; In this study, short-term in Turkey, the US and Euro zone short-term interest rates was aimed to examine the effect on interest rates. The effect of the interest rates of the countries concerned on the short-term interest rates in Turkey was studied by conducting causality analysis, VECM variance decomposition and cointegration analyzes. The study covers the period of 2010:1-2019:1 and the data are compiled from the OECD and TCMB database. The study data showed that the FED and Euro zone interest rates have important effects on the interest rates of our country. When the shock value most impact on the results of the study come as can be seen from the interest rate the FED on interest rates in Turkey causality analysis. In summary, the FED is more effective on the interest rates of our country than the Euro zone interest rates. For this reason, the FED has been an important financial institution that is closely followed by both our country and other countries.