Türk resminde 1900 sonrası manzara resimlerinde Deniz Teması'nın dönem,teknik ve üslup açısından ele alınması
After 1900 in Turkish painting Sea Theme in the views of the viewhandling in terms of technique and style
- Tez No: 634423
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Manzara resmi,yüzyıllar öncesinden bu yana,insanlığın tabiata karşı oluşan duygusunun bir yansıması olarak resim sanatı içinde yer almıştır.Tarih boyunca resim sanatında deniz temalı manzara resimleri farklı üsluplarda ele alınmıştır.Türk resim sanatında ise manzara teması ilk olarak anlatımı güçlendirmek amacıyla arka plan öğesi olarak minyatürlerde kullanılmıştır. Bu araştırmada,Türk resminde 1900 sonrası Manzara resimlerinde Deniz temasının dönem,teknik ve üslup açısından ele alınması amaçlanmıştır.Bu dönemlerde yaşamış olan sanatçıların kişisel üsluplarını belirlemede etkili olan deniz manzaralarının Türk Resminde nasıl bir etki bıraktığının anlaşılması,sanatçıların eserlerinin dönem,teknik ve üslup açısından incelenmesi ve yorumlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Türk resminde deniz temalı manzara resimlerinin oluşumu ve nasıl bir gelişim sürecinden geçtiği ve günümüzde nasıl bir duruma geldiğinin anlamak için hazırlanan bu çalışmada ,1900 sonrası Türk resminde manzara resimlerinin deniz temasının tarihsel sürece bakılarak işlenmeye çalışılmıştır.1900'lü yıllardan başlayarak Türk resminin manzarada deniz temasına bakış açısı,dönemler dikkate alınarak topluluklar tarafından ele alınışı ve geçirdiği evreler incelenmiştir. Çalışmamın ilk bölümünde deniz temalı manzaraların ilk oluşum evreleri üzerine durulurken,ikinci bölümünde hangi sanatçılar tarafından nasıl bir üslupla ele alındığından bahsedilmiştir.Bu çalışmada,minyatürün deniz temalı manzara resminin gelişimi üzerindeki etkileri,Batı'dan gelen yabancı ressamların etkileri,asker ressamlar tarafından ele alınış biçimi topluluk hareketleri ile gelişimi ve sonrasında günümüzde nasıl kişisel ifadeci bir tutum aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Landscape painting has been included in the art of painting as a reflection of humanity's feeling of nature for centuries ago. Throughout history, sea-themed landscape paintings have been discussed in different styles in the art of painting. In Turkish painting, landscape theme was first used in miniatures as a background element in order to strengthen the narrative. In this research, it is aimed to examine the sea theme in the landscape paintings after 1900 in Turkish painting in terms of period, technique and style. Understanding how the sea landscapes, which are effective in determining the personal styles of the artists who lived during these periods, have an effect on Turkish painting, and the examination and interpretation of the works of the artists in terms of period, technique and style. is of great importance in terms of. In this study prepared to understand the formation of sea-themed landscape paintings in Turkish painting and how they went through a process of development and what it has become today, in this study, the sea theme of the landscape paintings in the post-1900 scenic picture is it was tried to be processed by looking at it.Starting in the 1900s, the perspective of Turkish painting on sea theme in the landscape, taking into account periods, and the phases it has undertaken by the communities have been examined. In the first part of my work, the first stage of the formation of sea-themed landscapes is focused on, while in the second part it is mentioned in which artists take on the style. In this study, the effects of miniature on the development of sea-themed landscape painting, the effects of foreign painters from the West, the way it is handled by military painters, how they develop with community movements and then how they are personal expressionists today has been observed to take an attitude.