Türkiye'de nohut yetiştiriciliği yapılan bölgelerde solgunluk ve sararmaya neden olan Fusarium oxysporum f. sp. ciceris'in patojenik karakterizasyonu ve vejetatif uyum grupları'nın belirlenmesi
Determination of pathogenic characterization and vegetative compatibility groups of Fusarium oxysporum f. sp. ciceris causing wilting and yellowing in chickpea growing regions of turkey
- Tez No: 634500
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Nohutun solgunluk ve sararma hastalığı ajanı olan Fusarium oxysporum f. sp. ciceris'in (FOC) patojenik karakterizasyonu amacıyla 2015 ve 2016 yıllarında nohut yetiştirilen 37 ilde survey çalışmaları yapılmıştır. Ortalama hastalık şiddeti, insidansı ve yaygınlığı sırasıyla %3,24, %4,04 ve %53,90 olarak belirlenmiştir. Survey çalışmaları sırasında Mersin, Isparta, Aksaray ve Eskişehir illerinde solgunluk ve diğer illerde ise sararma semptomları gözlemlenmiştir. Sararma tipinde hastalık şiddeti ile bağıl nem (r=-0,25; p0,05). Patojenisite testlerinde solgunluk ve sararma izolatlarının virülenslik seviyeleri farklı olmasına rağmen hastalık semptomları benzer olmuştur. Solgunluk izolatları (%49,43 DSI) sararma izolatlarına göre (%29,39 DSI) daha virülenttir. FOC ve patojenik olmayan F. oxysporum izolatlarının tek VCG'de bulunduğu Türkiye'den ilk kez rapor edilmektedir. Bu çalışma, FOC'in kompleks yapısını açıklamakta ve bu yıkıcı patojene karşı dayanıklı/tolerant nohut çeşitlerinin geliştirilmesine acil bir ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
For the pathogenic characterization of chickpea wilting and yellowing agent, Fusarium oxysporum f. sp. ciceris (FOC), surveys were conducted in 37 chickpea growing provinces, in 2015 and 2016. The mean disease severity, incidence, and prevalence were 3.24%, 4.04%, and 53.90%, respectively. During the surveys, wilting symptoms were observed in Mersin, Isparta, Aksaray, and Eskişehir provinces and yellowing symptoms were observed in other provinces. In the yellowing type, there was a negative correlation between disease severity and relative humidity (r=-0.25; p 0.05). Although the virulence levels of wilting and yellowing isolates were different, symptoms were similar in pathogenicity tests. The wilting isolates (49.43% DSI) were more virulent than yellowing isolates (29.39% DSI). This is the first report of FOC and non-pathogenic F. oxysporum isolates are present in a single VCG from Turkey. Results of this study explain the complex structure of the FOC and emphasize the urgent need for the development of this destructive pathogen-resistant/tolerant chickpea varieties.