Optimizing and investigation in tig welding parametric influence on tensile strength of dissimilar metals ss-304 and low carbon steel
Benzer olmayan metaller ss-304 ve düşük karbon çeliklerinin tig kaynak parametrelerinin çekme mukavemeti üzerindeki etkilerinin optimizasyonu ve araştırılması
  1. Tez No: 634499
  2. Yazar: ABDULADIM ABDULMAJID MOHAMED BOGHDADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, düşük karbonlu çelik ve SS-314 benzemez metallerin TİG kaynağı parametrelerinin çekme dayanımına etkisinin araştırılması ve optimizasyonunu amaçlamaktadır. Çalışmada literatür taramasının ardından deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kullanılacak kaynak işlem parametreleri Minitab yazılımı kullanılarak tasarlanmıştır. En iyi çekme test sonucu 8 lt/dk. gaz akış oranı ve 120 A akım ile elde edilmiştir. En iyi sertlik sonucu ise kaynak metalinde ve İTAB'da 12 lt/dk. gaz akış oranı ve 120 A akımı kullanılarak 9. deneyde 116 A sertlik değeri elde edilmiştir. Etkili TİG kaynağı parametrelerinin tespiti için (akım ve gaz akış oranı) Sinyal Gürültü Oranları ve ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimizing and investigation in TIG welding parametric influence on tensile strength of dissimilar metals SS-304 and low carbon steel. The literature survey and experimental work has been done. The welding process has been designed using Minitab software. The best tensile test results recorded by sample No. 3, which welded by (8 lt/min gas flow rate and 120 A current). The best hardness results recorded by sample No. 9 by 116 in weld metal and HAZ with (12 Gas flow rate and 120 welding current ampere). The mean, Signal to Noise Ratios (S/N), and ANOVA Test have been utilizing to find out the highly effective welding parameter (current and gas flow rate).