Modeling oxidation and plasticity induced damage in thermal barrier coatings (TBCS)
Isıl bariyer kaplamalarda oksidasyon ve plastısıte etkılı hasarın modellemesi
  1. Tez No: 634572
  2. Yazar: FERİT SAİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜRSES, DOÇ. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kaplama sistemlerinde yer alan çoklu fizik olaylarının hesaplamalı analizi ve simülasyonu hala zor bir iştir. Özellikle, ısıl bariyer kaplama (TBC) sistemleri olarak bilinen yüksek sıcaklıklara karşı temel malzemeler için bir koruma sistemi olarak kullanılan seramik kaplamalar için, birleştirilmiş doğrusal olmayan fenomenleri ifade edebilen sürekli seviye modellerin yapım büyük ilgi çekmiştir. Termal stresler, oksidasyon, sünme ve diğer birçok mekanizma ve olaylar, TBC'lerin davranışlarını modelleme ve simüle etmeyi daha da zorlaştırır ve önde gelen modellerin geliştirilmesi ihtiyacını ortaya koyar. Bu çalışmada, oksidasyonun ve bağ kaplamalarının içinde termal olarak büyümüş oksit (TGO) simülasyonuna olanak veren yeni bir sayısal model sunulmuştur. Faz alan teorisi büyük gerinim formulasyonu için sonlu elemanlar yöntemi ile ABAQUS yazılımında kullanıcı eleman altprogramı (UEL) kullanılarak uygulanmi ¸stır. Sonuçlar literatürdeki TGO için mevcut deneysel veriler ile kar¸sıla¸stırılmı¸stır. Plastisite kaynaklı kırılma göz önüne alınarak hasarın ba¸slatılması ve geli¸smesi de modellenmi¸stir. Sonuçlar ayrıca, izotermal ko¸sullarda hasar ve gerilim geli¸simi için mevcut deneysel veriler ile kar¸sıla¸stırıldı.
Özet (Çeviri)
Computational analysis and simulation of multi-physics phenomena taking place in coating systems is still a challenging task. Specifically, for ceramic coatings used as protective systems for base materials against elevated temperatures, known as thermal barrier coating (TBC) systems, construction of continuum level models which can express coupled nonlinear phenomena has attracted great attention. Thermal stresses, oxidation, creep and numerous other mechanisms and phenomena make it even harder to model and simulate the behavior of TBCs and bring a need for the development of premier models. In this effort, a new numerical model that allows simulation of oxidation and thermally grown oxide (TGO) in bond-coat is presented. Phase-field theory is used with finite strain formulation and implemented using user element subroutine (UEL) in ABAQUS software for the finite element method. Results are compared with experimental data available for TGO in the literature. Initiation and development of damage were also modeled considering plasticity induced failure. Results were also compared with experimental data available for damage and stress development in isothermal conditions.