Türkiye'de organik tarım üreticisi ve tüketicisi tutumu ve algısına ilişkin etik değerler
Ethical values regarding attitudes and perceptions of organic food producers and consumers in Turkey
- Tez No: 634574
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyada 1972'den beri, Türkiye'de ise resmi olarak 1992'den beri uygulanan organik tarımın çevreci hareketlerle de yakından ilişkisi vardır. Organik tarıma olan bu yönelim, insan sağlığına, ekosisteme ve çevreye karşı sorumluluk bilinci içinde bir etik tüketim tutumu olarak değerlendirilebilir. Her ne kadar Türkiye'de organik tarım uygulamaları dış talep üzerine düzenlenmiş ve resmiyet kazanmışsa da ülkede zaman içinde oluşan iç pazarın üretici ve tüketici ayağında organik tarım değerlerinin incelenmesi ve organik tarım konusundaki değersel algının değerlendirilmesi alanyazına katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışması kapsamında üretici ve tüketicinin organik tarıma yönelmelerindeki temel motivasyonu, bu motivasyona ait değerleri, tutum ve duyarlılıklarını belirleyebilmek amacıyla nitel araştırmalarda kullanılan veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma organik pazarlarda satış yapan üreticiler ve buralardan alışveriş yapan tüketicilerle görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda hem üretici hem tüketici tutumunda sağlık ve çevre değerleri öne çıkmakla birlikte bu sonuç ilgili literatürle uyumlu bir sonuç olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanında üretici ve tüketicinin bu alana ahlaki üretim ve ahlaki tüketim motivasyonu ile yöneldikleri görülmüştür. Ayrıca organik pazarların üretici ve tüketicinin temas kurdukları, karşılıklı empati kurabildikleri ve bir dayanışma kültürü oluşturdukları bir ortam olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic production in agriculture, which became official in Turkey in 1992, has been aplicating since 1972 in the world, is closely related to the environmentalist movements. This trend can be considered as an ethical consumption attitude with regard to consciousness of responsibility towards human health, ecosystem and environment. Although organic farming practices in Turkey have gained official status and have been regulated according to the foreign demand, observing and evaluating organic farming values of producers and consumers in the rapidly developing domestic market, will contribute to the literature. Within the scope of this thesis, it is planned to use semi-structured interview method of qualitative researches in order to determine the basic motivation which leads producers and consumers towards organic products and their values, attitudes and sensitivities related to organic agriculture. We have met producers who sell their products in organic markets and their clients who are the consumers of those markets. Health and environmental values appeared in the both producer and consumer sides attitude at the end of this research and this can be considered as a result which is in line with the relevant literature. In addition, the trend of the producer and consumer to this field, is regarded as moral production and moral consumption motivation. Besides organic markets can be evaluated as a place where producers and consumers come into contact, mutual empathy and create a culture of solidarity