Üniversite öğrencilerinde serbest zaman doyumu ile üniversite yaşamına uyum ilişkisinin incelenmesi
Analys of the relationship between leisure satisfaction and adjustment to university life on university students
  1. Tez No: 634575
  2. Yazar: ALİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyum düzeyleri ve üniversite yaşamına uyum düzeylerinin çeşitli değişkenlerle karşılaştırılması ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu Ankara ilinde yer alan kamu ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 747 (Ortyaş = 21.11 ± 2.17) katılımcıdan oluşturulmuştur. Katılımcılar“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”(SZDÖ) ve“Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği”ni (ÜYUÖ) cevaplamışlardır. Verilerin analizi için, değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenmesinde çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Basit Doğrusal Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.Katılımcıların cinsiyetlerine göre yapılan MANOVA sonuçlarına göre,“SZDÖ”nin“eğitimsel”, ''rahatlama'' ve ''fizyolojik'' alt boyutlarında“ÜYUÖ”nin ise“akademik uyum”ve ''sosyal uyum'' alt boyutlarında katılımcıların ortalama puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf değişkenine göre yapılan analiz sonuçlarında“SZDÖ”nin“fizyolojik”ve“estetik”, ''ÜYUÖ'' ''kişisel uyum'' ve ''akademik uyum''alt boyutlarında katılımcıların ortalama puanları arasında anlamlı farklılıklar vardır. Üniversite türü değişkeni katılımcıların“SZDÖ”nin sadece ''estetik'' ve“ÜYUÖ”nin“akademik uyum”alt boyut puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa neden olmuştur. Katılımcıların serbest zaman aktivitelerine katılım durumu değişkenine göre yapılan MANOVA sonuçları, ''SZDÖ'' tüm alt boyutlarında grupların puanlarının anlamlı farklılaştığı gösterirken,''ÜYUÖ'' nin sadece ''kişisel uyum'' alt boyutunda istatistiksel açıdan grupların puanlarında isatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca fiziksel aktiviteye katılım değişkenine ''ÜYUÖ'' puanları üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olmazken, ''SZDÖ''nin alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa neden olmuştur. Fiziksel etkinliğe katılan katılımcıların ortalama puanları diğer katılımcıların puanlarından daha yüksektir.Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinde serbest zaman doyumu ile üniversite yaşamına uyum konusunda pozitif yönde ilişki olduğu belirlenmiştir. Serbest zaman doyumunu arttıkça üniversite yaşamına uyumunda arttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the leisure satisfaction levels of university students and their adjustment to university life with various variables and to analys the relationship between these two variables. The sample group of the study was consist of 747 (Mage = 21.11 ± 2.17) participants studying at public and foundation universities in Ankara. Participants answered the“Leisure Satisfaction Scale”(LSS) and the“Adjustment to University Life Scale”(AULS). After testing the basic assumptions of parametric tests, multivariate variance analysis MANOVA, ANOVA, and Pearson Correlation analysis were used to analys the data. According to the results of MANOVA conducted according to the gender of the participants, the mean scores of the participants“educational”,“relaxation”and“physiological”subscales of ''LSS'' and“academic adjustment”and“social adjustment”subscales of“AUSL”statistically significant differences were found. In the analysis results made according to the class variable, there are significant differences between the mean scores of the participants in the“physiological”and“aesthetic”subscales of ''LSS'',“personal adjustment”and“academic adjustment”subscales of ''AULS''. The university type variable caused a statistically significant difference and mean scores of the participants' in the“aesthetics”subscales of“LSS”and“academic adjustment”sbscales of ''AULS''. The results of MANOVA made according to the participation status variable of the participants in the leisure activities showed that there was a statistically significant difference in the mean scores of the groups all subscales of ''LSS'', and in the“personal adjustment”subscales of the“AULS”. In addition, while the participation in physical activity cause no significant difference on the scores of“AULS”, it caused a statistically significant difference in the subscales of“LSS”. The mean scores of the participants participating in the physical activity are higher than those of the other participants. As a result, it was determined that there was a positive relationship between university students' leisure satisfaction and adjustment to university life. We can say that as leisure satisfaction increases, its adjustment to university life increases.