Holomorfik fonksiyonlar için jack lemmasının uygulamaları
Applications of the jack's lemma for the holomorphic functions
- Tez No: 634595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT NAFİ ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tezde, birim dairede holomorf ve sınırlı olan fonksiyonların farklı sınıflar için sınır davranışı incelenmiş olup, bu farklı sınıf için Schwarz lemması verilmiştir. Ayrıca sınırda bu sınıf için Schwarz lemmasının farklı versiyonları ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlarda, birim diskin sınırında açısal limitin var olduğu kabul edilerek birim diskin sınır noktasında fonksiyonun açısal türevi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the boundary behaviors for the different classes of holomorphic and bound functions in the unit circle are examined and Schwarz 's lemma is given for this different class. In addition, different versions of the Schwarz lemma for this class are discussed at the border. In the obtained results, the angular derivative of the function has been examined at the boundary point of the unit disc by assuming the presence of an angular limit at the boundary of the unit disk.