Bauer operatörleri yardımıyla Wzz-+AWz+BWz-+DW=0 formundaki diferensiyel denklemlerin çözümlerinin incelenmesi
An Inventigation of solution of the differential equations of the form Wzz-+AWz+BWz-+DW=0 byuse of baver operators
- Tez No: 13037
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde wzz+Aw-+Bw = 0 (*) n m diferensiyel denkleminin P" = X «*#* birholomorf operatör ve Pm = Y. bkSk bir anti holomorf operatör olmak üzere u = Pag ve w = PmJ formunda bir çözüme sahip olması için denklemin katsayılarının ne olması gerektiği ve katsayılar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İkinci bölümde a)2iL'z- + (n~m)§'uoiL-£-n(m+l)$'ty'w = 0 diferensiyel denkleminin çözümlerinin, h.- = 0 diferensiyel denkleminin çözümlerinden faydalanılarak diferensiyel operatörle nasıl elde edileceği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, hzz+ B(z,z)h = 0 diferensiyel denkleminin çözümlerinin bir denklem sınıfı için kullanılabileceği sezgisinden hareketle (*) formundaki diferensiyel denklemin çözümleri için gösterimler bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Meromorf, holomorf ve antiholomorf fonksiyon, Holomorf ve antiholomorf üreteçler, Holomorf ve antiholomorf diferensiyel operatör.
Özet (Çeviri)
This work is composed of 3 chapters. In the first chapter we considered the differential equations wz-+ Ail-+ Bw = 0 (*) n and defined the hoiomorphic operator /*“=? Y. akRk and the antiholomorphic fc-0 m operator Pm= Y.bkSk. The we looked for the conditions on the coefficients of A.--0 (*), assuming that it has a solution of the form w = P”g v w = Pmf. In chapter 2, we discussed how a solution of the differential equation uö2w z-+ (n- m)'t|>'«; = 0 can be obtained, by use of the solutions of hzI = Q In the last chapter, we obtained some representations for (*) with the aid of the generators defined by the solutions of _ ' hz-+B(z,z)h = 0.KEY WORDS: Meromorphic, hoiomorphic and antiholomorphic functions, hoiomorphic and antiholomorphic generators, hoiomorphic and antiholomorphic differential operators.