Bir monografi denemesi:Mimar Boğaçhan Dündaralp ve başka mimarlık olasılıkları
A monography experiment: Which is about architect Boğaçhan Dündaralp and other architectural probabilities
- Tez No: 634598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mimar Boğaçhan Dündaralp başka mimarlık olasılıkları açısından güncel Türkiye Mimarlığında önemli bir figürdür. Dündaralp'in monografisi oluşturulurken öncelikle yaşamı ve bir kısmı ödüllü olan çalışmaları üzerinden mimarlık anlayışının incelenmesi gerekmiştir. Kaynak incelemeleri ve kendisiyle yapılan görüşme/röportajlar mimarlık anlayışının, sürdürülebilir mimarlık, malzeme anlayışı, çevre ve çevrecilik anlayışı, sosyal mimarlık ve restorasyon anlayışı şeklinde sınıflandırmalar ortaya koymaktadır. Dündaralp bu geniş ve yenilikçi alanlarda mimarlık faaliyetiyle somut olarak üretim yaptmakta ve sıradışı bir tarz ortaya koymaktadır. Dündaralp'in gerek malzeme bakımından gerekse mimarlığın çeşitli alanları ve sosyal bakımdan sınırlar arasında gezinebildiği görülmekte ve sonuçta malzeme, form ve mimarlık alanları açısından yaratıcı, doğaya ve sosyal konulara duyarlı, samimi ve esnek bir mimar portresi ortaya çıkmaktadır. Dündaralp incelemesinin Türkiye mimarlığında başka olasılıkları görme ve gösterme açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Architect Bogachan Dündaralp is an important figure at current Turkey Architecture in terms of other architecure probabilities. When the monograph of Dündaralp is created it is a need to examine the understanding of architecture about his life and his studies which are award-winning at first. With the source analysis and meeting /interviews to himself show that architecture concept, sustianable architecutre, material concept, environment and enviromentalism concept, social architecture and restoration concept are the main classifications. Dündardalp as an architecture inside such a huge and an innovative area, produces concrete studies with an extraordinary style. It is a clear that Dundaralp can walk around the limits about materials, various areas of architecture and also about social points, as a result he reveals an architect such a creative, sensitive to nature and social topics also sincere, flexible architect according to material, form, architecture areas. It is thought that Dundaralp analysis contribute to understand the other probabilities and show them to Turkey architecture .