Azerbaycan'ın kuzeybatı bölgesinin mimari dokusu
Urban texture of north-west Azerbaijan
  1. Tez No: 262528
  2. Yazar: ANAR AZIZOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARA ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Azerbaycan'ın kuzeybatı bölgesinde yer alan Seki, Gah, Zagatala ve Balaken sehirlerinin kentdokusu ve bu sehirlerde bulunan mimari yapıların ele alındıgı çalısmada; tarihi gelisimiiçerisinde anıtsal ve sivil mimarlık örneklerinin irdelenmesi sonucu, bölgedeki sözü edilendört kent basta olmak üzere mimari dokunun geçirdigi evreler degerlendirilerek genel birsonuca ulasmaya çalısılmıstır.Bölge tarihinin baslangıcından bugüne degin kronolojik gelisimi ana hatlarıyla verilirken;mimarinin olusum ve gelisimi, fiziksel çevre baslıgı altında ele alınan demografik yapı vekentsel yapılasma özellikleri hakkında ön bilgi verildikten sonra her kent ve çevre köylerdeulasılmaya çalısılan eserlerin tamamının irdelenmesi sonucu görsel malzemelerle dedesteklenerek anlatılmıstır. Bir monografi denemesi olan bu doktora tezinde, Seki, Gah,Zagatala ve Balaken kentleri ile bunlara baglı ilçe ve köylerde yer alan mimari yapılarındetaylı bir biçimde ögrenilmesi hedeflenmis; bu baglamda, ilki Albaniya Devrinin ErkenHıristiyanlık Dönemi mimarisi olmak üzere, XX. yüzyıla kadar süregelen tüm kültürleringünümüze ulasan mimari mirası arastırılmıstır. Dini, askeri ve sivil mimarlık örnekleri baslıgıaltında, bir katalog çalısması olarak ele alınan 186 yapının, arsiv ve kütüphanelerdekibulguların da yardımıyla detaylı bir mimari tanıtımı yapılmaya çalısılmıstır. Ayrıca, sözkonusu baslıklarda tasnif edilen yapılardan her grubun kurulus ve strüktürü ile bezemeözellikleri, çevre kültürlerdeki erken ve anıtsal örneklerle karsılastırılarak ortak yanlarınıntespitine yönelik genel bir degerlendirmeye tabi tutulmus; sorun ve önerilerin dile getirildigibir sonuca gidilmistir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan in the northwest region of the Sheki, Gah, Zagatala and Balaken urban tissue ofthe city and in this city which architecture can be evaluated, which discusses the study ofhistorical development within the monumental and civil architecture samples of the resultsdiscussed in the region mentioned four cities mainly in the architectural tissue of his stagebeen trying to reach a general conclusion.Regions of the history beginning is described today until the chronological development of anoutline is given; architecture of the formation and development, physical environment underthe heading covered demographics and urban construction about the features of priorknowledge have been granted every town and surrounding villages seek to reach the work allof the Examining results by visual equipments supported. A monograph of the experiment,this doctoral thesis, was investigated the Sheki, Gah, Zagatala and Balaken cities and theirdependent districts and villages located in the architectural detail in a format targeted to learn,in this context, the first Albaniya Rotation Period of the Early Christian architecture to be,XX. century until the surviving architecture of the ongoing heritage of all cultures.Religious, was going to military and civil architecture samples under the title, is treated as acatalog operation of the 186 buildings, archives and libraries with the help of findings of adetailed architectural presentation has been trying to do. In addition, these titles wereclassified structure of each group of institutions and structures with a decorative feature, theenvironment and culture in the early examples of monumental by comparison with thecommon and different aspects for the detection of a general subject into consideration,problems and recommendations stated the result.