Güç sistemi sinyalleri üzerinde yeni frekans ve zaman - frekans analizi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve döngü içinde donanım ortamında uygulanması
Development of new frequency and time-frequency analysis approaches on power system signals and their implementation on hardware-in-the-loop framework
  1. Tez No: 634600
  2. Yazar: ERHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SALOR DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması iki kısımdan oluşmaktadır. Temelde frekans ve zaman - frekans analizi başlıklarında değerlendirilebilecek iki yöntem, güç sistemi sinyallerinin harmonik ve araharmonik bileşenlerinin gerçek zamanlı olarak hesaplanması için geliştirilmiştir. Zamanda geniş pencereler kullanılarak gerçekleştirilen harmonik ve araharmonik analizi işlemlerinde Ayrık Fourier Dönüşümü zamanda lokalizasyon sağlayamadığı için tek başına yeterli olmamaktadır. Güç kalitesi standartlarınca bu durumun üstesinden gelmek amacıyla harmonik grup/altgrup yaklaşımlarının kullanımı önerilmektedir. Bu problemin aşılması için tez kapsamında Ayrık Dalgacık Dönüşümü yöntemi incelenmiş ve bu yöntemde kullanılan filtre yanıtlarının ideal olmaması sebebiyle Ayrık Dalgacık Dönüşümü'nün Karmaşık Üstel Genlik Modülasyonu ile birlikte kullanımına dayanan hibrit bir çözüm önerilmiştir. Ayrık Dalgacık Dönüşümü ile incelenen sinyalin frekans bantları belirli ve sınırlı bir şekilde ayrıştırılabilmekte iken önerilen hibrit çözüm ile istenen herhangi bir frekans bandına ait bilginin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Durağan koşullarda Ayrık Fourier Dönüşümü'ne eşdeğer performans sağlayan hibrit çözümün durağan olmayan koşullarda harmonik altgrup yaklaşımı ile elde edilen standart yöntemden daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Öte yandan pencerelemeden kaynaklı ekstra gecikmeleri önlemek amacı ile örnek tabanlı çalışan harmonik analizi yöntemleri incelenmiş ve Karmaşık Üstel Genlik Modülasyonunun hesaplama işlem yükü düşük kayan ortalama filtreleri ile birlikte kullanımına dayalı, anlık frekans değişimlerine duyarlı ve kararlı bir harmonik analizi yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen yöntemler literatürde kullanılan yaklaşımlar ile karşılaştırılmış ve gerçek frekans kestirimleri hesaba katılarak zaman ya da frekans uzayında interpolasyon yapılmaksızın, harmonik bileşenler rekabetçi bir şekilde hesaplanmıştır. Her iki yöntem de Döngü İçinde Donanım tabanlı çalışan gömülü kontrolörler üzerinde gerçek zamanlı olarak uygulanmış ve farklı veri işleme frekansları için optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists two parts. Two methods, which can be evaluated as frequency and time - frequency analysis approaches basically, are developed to calculate harmonics and interharmonics of power system signals in real time. Discrete Fourier Transform by itself is not sufficient in harmonic and interharmonic analysis, where wide windows are employed, as it cannot supply time localization. Therefore, use of harmonic group/subgroup approaches is recommended by power quality standards. To overcome this problem Discrete Wavelet Transform method is investigated and a hybrid solution that combines Complex Exponential Amplitude Modulation with Discrete Wavelet Transform is proposed because of non-ideal responses of filter banks used. While frequency bands of the analyzed signal are decomposed in a specific and limited manner in Discrete Wavelet Transform, using proposed hybrid method any frequency band desired is possible to be obtained. It is proved that in stationary conditions hybrid method shows equivalent performance with Discrete Fourier Transform, besides, in nonstationary conditions the method shows better performance than harmonic subgroup approach obtained by standard method. On the other hand, to prevent extra delays based on windowing, sample based harmonic analysis methods are investigated and a frequency analysis method based on using Complex Exponential Amplitude Modulation with computationally efficient moving average filters is improved which is sensitive to instantaneous frequency changes and stable. Proposed methods are compared with the methods proposed in literature and regarding actual instantaneous frequency estimations in calculations, harmonic components are calculated without time or frequency domain approaches competitively. Both of the methods are implemented real time on Hardware In the Loop based embedded controllers and optimized for different data processing rates.