Töre ve namus cinayetleri Şanlıurfa ili örneği
The casse of honnor and honnor killings in Şanlıurfa province
- Tez No: 634673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOCADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Töre ve namus cinayetleri toplum içerisinde kadınlar için belirlenen cinsiyet rollerinin dışına çıkmış kadınlara uygulanan şiddetin en ağır türüdür. Özellikle Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Şanlıurfa İlinde görülen bu şiddet türü toplumun namusunu omuzlarına alan kadının katledilmesi ile son bulmaktadır. İnsan hakları ihlali olarak var olan töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi kadınların haklarının güvence altına alınması ile toplumun en büyük probleminin önüne geçilmesi sağlanacak ve kadınların ölümleri engellenmiş olacaktır. Bu amaçla töre ve namus cinayetlerinin nedenlerini ortaya koymak için literatür taraması yapılmış ve konunun daha derinine inmek için mülakat tekniği kullanılmıştır. Yapılan mülakatların değerlendirilmesi sonucunda töre ve namus cinayetlerine toplumun bakış açısının değişmeye başladığı görülmüş önlenmesi için bilinçlendirme çalışmalarının, eğitim seviyesinin yükseltilmesi gibi sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Honor and honor killings are the most severe form of violence against women who are outside the gender roles defined for women in society.This type of violence, especially in the province of Şanlıurfa in Turkey's southeastern Anatolia region, ends with the massacre of women who take the honor of society on their shoulders.In the Prevention of honour killings as a violation of human rights by securing the rights of women will prevent the deaths of women and society the biggest problems will be prevented.For this purpose, a literature review was conducted to reveal the reasons for honor and honor killings and interview technique was used to delve deeper into the subject.As a result of the evaluation of the interviews,it was observed that the perspective of society on honour and honour killings began to change and conclusions were reached such as raising the level of education and raising awareness efforts to prevent them.