Hipertiroidik hastalarda TSH reseptor antikorunun papiller tiroid kanserleri açısından tanısal değeri
Diagnostic value of tsh receptor antibody in terms of papillary thyroid cancers in hyperthyroidic patients
- Tez No: 634674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜRKAN DUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
GİRİŞ: Tiroid hastalıkları arasında hipertiroidizme en sık neden olan“Graves”hastalığıdır. Graves, otoimmun bir hastalık olup etioloji mekanizmaları tam olarak öğrenilmemiştir. Bu hastalıkta tiroid antijenlerine karşı oluşan antikorlardan Anti-Tg, Anti-TPO, TRAb gösterilebilir. TRAb otoantikoru TSH-Reseptörlerine karşı oluşur ve Graves hastalığının klinik ve semptomlarının oluşmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda Graves hastalarında TRAb düzeyi medikal tedavinin düzenlenmesinde ve postoperatif dönemin takibinde önem taşıyor. Benign hastalıklar nedeniyle opere edilen hastaların patoloji sonuçları incelendiğinde insidental kanser sonuçlarının arttığı görülmüştür. Bu tiroid kanserlerinin %80'i papiller tiroid kanseri olarak karşımıza çıkar. Benign nedenle opere edilen tiroid hastalarının büyük bir grubunu hipertiroidik hastalar oluşturur. Hipertiroidik hastalarda yüksek seyreden TRAb antikoru düzeyi ile tiroid kanserleri ve onların gelişmesi arasındaki ilişki mekanizmaları öğrenilmemiştir. Bu nedenle biz çalışmamızda tiroid hastalarının büyük bir grubunu oluşturan hipertiroidik hastalarda pozitif TRAb düzeyinin preoperatif papiller tiroid kanseri tanısında belirteç olarak değerini araştırmayı amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmamızda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2006-2019 yılları arasında tiroid bezi hastalıkları nedeniyle opere edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Opere edilen 898 hastanın dosyası incelenirken preoperatif tanının hipertiroidik hastalık olmasına, laboratuvar değerlerinde TRAb otoantikor düzeyinin yüksek olmasına ve patoloji sonuçlarının papiller tiroid kanseri ile uyumlu olmasına dikkat edilmiştir. 898 hastadan 216'sı toksik guatr ön tanısıyla ameliyata alınmış ve 76 hastada patoloji sonucu papiller tiroid kanseri olarak raporlanmıştır. Çalışmamızda hipertiroidik hastalarda cinsiyet, yaş, tiroid hormon T3, T4, TSH düzeyleri, anti-TPO, anti-Tg, TRAb otoantikoru değerleri, tümör boyutu, tümörlerin USG özellikleri, papiller tiroid kanserinin subtipleri gibi veriler karşılaştırılarak TRAb otoantikorunun PTC ile ilişkisi incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 216 kişinin yaş ortalaması 46.45±13.22'dir (min:19-max:73). TRAb ve tiroid dokusundan salınan diğer parametreler karşılaştırılınca TRAb'la TSH, T3, T4, anti-TPO arasında zayıf anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Malign ve benign hastalarla TRAb arasında ROC eğrisi analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:“Graves”disease is the most common cause of hyperthyroidism among thyroid diseases. Graves is an autoimmune disease and its etiology mechanisms are not fully understood. Anti-Tg, Anti-TPO, TRAb can be shown among antibodies which occurs against thyroid antigens in this disease. TRAb autoantibody occurs against TSH-Receptors and plays an important role in appearance of the clinical and symptoms of Graves disease. At the same time, TRAb level is important in the regulation of medical treatment and follow-up of the postoperative period in Graves patients. When the pathology results of the patients operated on for benign diseases were examined, it was observed that incidental cancer results increased. 80% of these thyroid cancers appear as papillary thyroid cancer. Hyperthyroid patients constitute a large group of thyroid patients operated for benign reasons. The relationship mechanisms between high TRAb antibody levels and thyroid cancers in hyperthyroid patients have not been learned. Therefore, in our study, we aimed to investigate the value of positive TRAb level as a marker in the diagnosis of preoperative papillary thyroid cancer in hyperthyroid patients, which constitute a large group of thyroid patients. MATERIAL METHOD: In our study, patients who were operated in Ankara Yıldırım Beyazit University Faculty of Medicine General Surgery Department and Atatürk Training and Research Hospital between 2006 and 2019 due to thyroid gland pathologies were evaluated retrospectively. When examining the notes of 898 operated patients attention was paid to the following facts: preop hyperthyroid disease diagnosis, high TRAb autoantibody level in laboratory values and pathology results were compatible with Papillary Thyroid Cancer. 216 of 898 patients were operated with a pre-diagnosis of Toxic goiter and 76 patients were reported also papillary thyroid cancer as a result of pathology. In our study, using data such as gender, age, thyroid hormone -T3, T4, TSH levels, anti-TPO, anti-Tg, TRAb autoantibody values, tumor size, USG features of tumors and subtypes of papillary thyroid cancers, we investigated the relationship between TRAb autoantibody and Papillary Thyroid Cancers. RESULTS:The average age of 216 people participating in the study is 46.45 ± 13.22 (min: 19-max: 73). When other parameters released from TRAb and thyroid tissue were compared, it was seen that there was a weak relationship between TRAb and TSH, T3, T4 and anti-TPO. ROC curve analysis was performed between malignant and benign patients and TRAb.