İletken kabloların yüzey hatalarının tespitinde kullanılan tahribatsız muayene yöntemi için girdap akım bobini tasarlanması
Design of eddy current coil for non-destructive testing method using detection surface defects of conductive cables
- Tez No: 634745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÜSTKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İletken kabloların, boruların ve çeşitli amaçlar için kullanılacak olan metal materyallerin üretimi için sanayide farklı işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemlerin başında ısıl işlem ve soğuk işlemler gelmektedir. Haddeleme, eğme, bükme, kıvırma, tavlama, döküm, dövme, kaynak yapma ve kesme gibi işlemler metal endüstrisinde ürün ortaya çıkarmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İletken kablo sektöründe bir iletkenin üretimi için haddeleme, ekstrüzyon ve döküm işlemleri uygulandığından, iletken yüzeylerinde çeşitli çizikler ve kusurların meydana gelmesi olası bir durumdur. Bu kontrolü sağlamak için günümüze kadar çeşitli yöntemler denenmiştir ve bu yöntemler üretim prosesinde uygulanmaktadır. Bu yöntemler tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri olarak iki temel başlık altında toplanmıştır. Tahribatlı muayene yöntemleri masrafları ve zaman kayıplarını beraberinde getirmektedir. Tahribatsız muayene yöntemleri ise daha hızlı ve daha kusursuzdur. Tahribatsız muayene yöntemlerinden yaygın olarak kullanılanlardan birisi de girdap akımları ile muayene yöntemidir. Girdap akımları ile muayene tekniğinde, test sonuçları anında elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, iletken yüzeylerinde meydana gelen çeşitli kusurların tespit edilmesinde kullanılacak olan girdap akım muayene test cihazının sensör/bobin teorisi Maxwell denklemlerinden başlanarak incelenmiş ve modellenmiştir. Aynı zamanda gerekli hesaplamalar ile bobin tasarımı gerçekleştirilerek bobinin verdiği tepkiler gözlemlenmiştir. Çıktılar, sonuçlar bölümünde detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Different processes are applied in the industry for the production of conductive cables, pipes and metal materials used for various purposes. The main processes are heat treatments and cold treatments. Processes such as rolling, bending, like bending, twisting, annealing, casting, forging, welding and cutting are widely used in metal industry to produce products. Since rolling, extrusion and casting processes are applied for the production of a conductor in the conductive cable industry, it is possible that various scratches and defects may occur on the conductor surfaces. Various methods have been tried to achieve this control and these methods are applied in the production process. These methods are grouped under two main titles as destructive and non-destructive testing methods. Destructive inspection methods brings with it costs and time losses. Non-destructive inspection methods are faster and more precise. One of the widely used non-destructive testing methods is the method of inspection with eddy currents. With eddy-current testing, test results can be obtained instantly. In this thesis, the eddy current inspection tester sensor / coil theory, which will be used to detect various defects on the conductor surfaces, has been studied and modeled starting from the Maxwell equations. At the same time, the coil design was performed with the necessary calculations and the responses of the coil were observed. The outputs are presented in detail in the results section.