Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası sekonder yara iyileşmesinde liyofilize tip ı kollajen matriks kullanımı ile konvansiyonel tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of lyophilized type i collagen matrix and traditional treatment in secondary wound healing after pilonidal sinus surgery
- Tez No: 634746
- Danışmanlar: DR. HAKAN BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Pilonidal sinüs hastalığının cerrahi tedavisinde, sinüs eksize edildikten sonra orta hatta oluşan defekte yapılacak uygulamalar günümüzde halen tartışılmaktadır. Eksizyon ve marsupializasyon sonrası sekonder iyileşmeye bırakılan pilonidal sinüslü hastalarda, iyileşme sürecinin uzun olması, iş gücü kaybı ve maliyetin artması gibi nedenler, araştırmacıları yara iyileşmesini hızlandıran yara bakım ürünleri geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu amaçla sekonder iyileşmeye bırakılan pilonidal sinüslü hastalarda liyofilize kollajen Tip I matriks kullanımı ile konvansiyonel tedavi yönteminin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Pilonidal sinüs hastalığı nedeniyle eksizyon ve marsupializasyon sonrası sekonder iyileşmeye bırakılan toplam 55 hasta (kadın/erkek:11/44) çalışmaya dahil edildi. I. grupta yara günlük povidon iyot ve serum fizyolojik ile temizlenerek gazlı bezler ile kapatılırken, II. grupta (n=28), yara yeri haftada 3 kez steril Tip I liyofilize kollajen matriks kullanılarak pansuman yapılmıştır. Bulgular: Gruplar arası yaş, vücut kitle indeksi ve başlangıç yara yeri hacimleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. I. grupta yaranın toplam iyileşme suresi, II. gruptan daha uzun olup sırasıyla ortalama 7,07 (3-12) ve 6,3 (4-12) hafta olarak bulunmuştur. Ancak aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. I. grupta maliyet 420 USD iken, II. grupta 585 USD olarak daha fazla bulunmuş olup, aradaki bu fark istatistisel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç: Orta hattın kapatılmadığı pilonidal sinüs olgularında, Tip I liyofilize kollajen matriks kullanımı, konvansiyonel yöntem ile karşılaştırıldığında ilave bir maliyet getirmekle birlikte, yara iyileşmesini hızlandırması ve hastaların ameliyat sonrası günlük yaşantılarına daha çabuk dönmelerini sağlaması ile avantaj teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: There is no consensus on the closure technique of the midline defect after excision of pilonidal sinus. Secondary healing after excision and marsupialization is a long process and causes work loss and increases treatment cost. Therefore, researchers have directed their efforts to improve wound care products that accelerate wound healing. For this reason, we aimed to compare the effectiveness of lyophilized collagen type I matrix with conventional treatment on secondary healing. Material and Method: A total of 55 (female/male:11/44) patients were included in the study who were treated by secondary healing following excision and marsupialization. On group I, the wound was cleaned daily with saline and povidone iodine and closed with gauze, on group II (n=28), the wound care was made 3 times a week using sterile lyophilized collagen type I matrix. Results: There was no statistically significant difference between the groups regarding to age, Body Mass İndex and initial wound volume. Total wound healing time is longer in group I than in group II, 7:07 (3-12) and 6.3 (4-12) weeks, respectively. However there is no statistically difference between these. Treatment cost was 420 $ in group I, while 585 $ in group II. The difference between them is considered as statistically significant. Conclusion: We compared pilonidal sinus cases which is not closed at the midline with conventional methods and use of type 1 lyophilized collagen matrix. Type 1 lyophilized collagen matrix group will require an additional cost. But it is more advantage by accelerate wound healing and providing post-operative patients to return to their daily lives quickly.