Kur'an-ı Kerim'e göre adalet kavramı
The Concept of justice according to holy Qur'an
  1. Tez No: 63476
  2. Yazar: OSMAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsanlık aleminin huzura ermesi, insanların dünyada yaşamış oldukları hayatlarında hak ve fazilet ölçülerine samimi bir şekilde uymalarına bağlıdır. İnsanlık tarihi boyunca herkesin kabul ettiği hak ve fazilet ölçülerinden biri de adalet esasıdır. Ancak adalet kavramının algılanmasında ve uygulanmasında gerekli olan hassasiyetin gösterilmeyişi, her devirde, olduğu gibi günümüzde de toplumların temelini sarsan ve inançlarını zaafa uğratan problemlerden biridir. Bu durum, genelde tüm toplumlarda olduğu gibi Müslüman toplumlarda da problem olmuştur. Ayrıca ilahi adalet konusunda da birçok tartışmalar olmuştur. Bu problemin çözümü noktasında Kur'an-ı Kerîm, müslümanlara önemli bir bakış açısı getirmiştir. Hem ilahî adalet hakkında, hem de beşerî adaletin fert ve toplum hayatında sağlanması noktasında temel ilkeler ortaya koymuştur. Kur'an kendisine inanan insanların özel ve genel durumlarda her zaman adalet esasına uymalarını emretmiştir. Bununla birlikte fiziki ve manevi her türlü zulmü yasaklamıştır. Biz bu çalışmamızda adalet kavramının sözlük ve terim anlamlarının yanında özellikle Kur'an-ı Kerîm'in ortaya koyduğu ilkeleri ele alıp inceledik. Sözlükte adalet, doğruluk, yerli yerine koymak, eşitlik ve dengeli olmak gibi manalara gelir. Terim olarak ise adalet, kısaca her hak sahibine hakkını vermektir. Buna göre Allah Teâlâ, mutlak âdil olan varlıktır. İnsanlar ise, yaşamlarının. maddi ve manevi her aşamasında ilahî uyarıcı olan Kur'an'ın bildirdiği ilkelere uymaları durumunda âdillik vasfına sahip olabileceklerdir. Böylece hem fert planında, hem de toplumda adalet sağlanmış, huzur ve mutluluğa ulaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Getting a peace of mind for human being depends on comforming the right and virtous values without hesitation in people's lifes that they live in the world. Throughout the human history, one of the right and virtous values that everyone accept is the basis of equity. But, as it has been in every age and even today giving no importance in realizing and executing the justice concept is one of the most important problem shocking the basis of community and demolishing people's faiths. This statement there had usually been a big problem in every society as well as Muslim society Morecover, there had also been many discussions about divine equity. The Holy Quran had brought a most important point of view about solving this problem. It had put basic principles about not only divine equity but also in the point of providing human equity in personal and public life. The Holy Quran had everytime ordered people believing in It in special and genaral conditions. Besides itforbids not only physical and spiritual oppression but also every kind of oppressions. We examined not only the dictionary meaning and the term meaning of the justice concept with this work, but also especially what Holy Quran says and brings principles. İn dictionary meaning the equity means the truthness, putting into place without any strange place, equatation, and being in equlibrium. In term meaning, the equity means briefly giving fair to every people that hey have it Accordine to this God (Allah Teâlâ) is an absolute fair being. People will be able to have fair in their every level of material and spiritual life by conforming those principles that the Holy Quran informs. So taht there will be provided the equity in both individual and public plan and there will be arrived the happiness.