Türk Vergi Hukukunda vergi suç ve cezalarının yargısal boyutu
In the Turkish Tax Law the judical dimension of the tax crimes and punishments
- Tez No: 63475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Çağdaş dünyada devlet, vatandaşlarının sağlık, eğitim ve güvenlik gibi bir takım temel ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Devlet bu hizmetleri yerine getirirken“vergi”adı verilen en önemli gelir kaynağından faydalanır. Vergi, kollektif ihtiyaçların karşılanması için devletin vatandaşlarının gelirlerinden belirli oranlar şeklinde transfer ettiği parasal kaynaktır. Ancak insanlar vergi vermek konusunda çok istekli değillerdir. Bu nedenle devlet vergi ödememeyi yasalarla suç kabul etmiş ve vergi ödememe eylemine karşı büyük cezalar öngören yasalar çıkarmıştır. Çünkü vergi ödememe, fertlerin değil toplumun hakkının gaspı anlamına gelmektedir. Türk Vergi Sistemi'nde, vergi suç ve cezaları asıl olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) ile düzenlenmiştir. Ayrıca bazı vergi suçlarına ilişkin cezalar önemine göre Vergi Usul Kanunu'nun yanında Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ele alınmıştır. Bu durum uygulamada idari cezalar ve adli cezalar şeklinde kendini göstermiştir. Çalışmanın esas konusu, vergi suç ve cezalarının yargısal boyutudur. Yargısal boyut iki durumda karşımıza çıkmaktadır; Birincisi, Vergi Yargılaması adı verilen vergi idareleri tarafından kesilen cezaların hukuka uygunluğunun denetimidir. Bu denetim Danıştay, Bölge İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemesi tarafından yapılmaktadır. İkincisi, daha ağır düzeydeki bazı vergi suçlarının yukarıdaki yargılama boyutuna ilaveten Ceza Mahkemeleri'nce uygulanan yargılamadır ki bu yargılama Yargıtay, Ağır Ceza mahkemesi ve Asliye Ceza mahkemesi tarafından yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the modern world, state must meet to some basic requirements of citizens as health, education and security. While the state does these duties, it profits from the most important income source that calls“the tax”. The tax is financial source for meets collective requirements that the state transfer from citizens incomes form of definite rate. But citizens are unwilling to pay tax. For this reason, not paying of tax has been approved as a crime with the law by the state and the state has promulagated the laws that require for great punishments against the not paying of the tax. Because the not paying of tax does not only mean the usurpation of right of individual but also right of society. In the Turkish Tax System, actually the crimes and punishments of tax have been organized by the Law of Precudure Tax (LPT) also according to importance, some tax punishments have been organized by Turkish Criminal Law (TCL) by the side of Law of Precedure Tax. This situation has showed form of administrative punishments and judicial punishments in the practive. The basic subject of the study is judicial dimension of the tax crimes and punishments. The judical dimension is two forms; Firstly, it calls Tax Trail that contrals confirmity of law that is punished by tax administrations. These controls are done by Danıştay, Bölge İdare Mahkemesi and Vergi Mahkemesi. Secondly, in additional of above the trail dimension tries tax crimes of some more important level that is tried by Yargıtay, Ağır Ceza Mahkemesi and Asliye Ceza Mahkemesi.