Karbon karası tozları içeren gözenekli alümina seramiklerinin sinterlenmesi ve karakterizasyonu
Sintering and charaterization of porous alumina ceramics containing carbon black powders
- Tez No: 634778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gözenekli seramikler, seramik malzemelerin sahip oldukları üstün özellikler ile gözenekli yapının getirdiği avantajların bir arada elde edildiği malzemelerdir. Sertlik, kimyasal dayanım, yüksek sıcaklık dayanımı, hafiflik, ısı yalıtımı gibi özelliklerin kombinasyonu sayesinde gözenekli seramikler filtreleme, adsorpsiyon, hafif yapı elemanları ve ısı yalıtım uygulamalarında yaygın biçimde kullanılabilmektedirler. Alümina esaslı gözenekli seramikler bu uygulamalar için en önemli malzemelerden bir tanesi olup, alüminanın iç özelliklerine ilave olarak yapıdaki gözeneklerin miktarının, boyutunun ve birbirleri ile bağlanma durumunun yakından kontrol edilmesi nihai malzemenin özelliklerini belirlemektedir. Boşluklu yapının sağlamış olduğu hafiflik ve ısı yalıtımının arttırılması amaçlanırken, malzeme mukavemetinin en yüksek seviyelerde tutulması gerekmektedir. Bu çalışmada poroz alümina seramikleri gözenek oluşturucu ajan olarak karbon karası tozları kullanılarak üretilmiştir. Karbon karası ve alümina toz karışımları, genellikle yoğun malzemelerin üretiminde tercih edilen spark plazma sinterleme (SPS) tekniği ile sinterlenmişlerdir. Sinterleme işlemini takiben karbon karası tanelerinin yapıdan uzaklaştırılmasıyla gözenekli Al2O3 seramikleri üretilmiştir. Kullanılan karbon karası tozlarının yüzey alanının 40 m2/gr'ın üzerine çıkmasıyla tozların mikroyapı içerisindeki dağılımlarında problemler görülmüştür. Ancak bu durumun mekanik ve ısıl özellikler üzerinde belirgin bir olumsuz etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, kısmi sinterleme süreci boyunca SPS yönteminin kullanılmasıyla elde edilen taneler arası bağlanma, mukavemetin geleneksel yöntemle sinterlenen numunelere kıyasla en az iki kat artışını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Porous ceramics are the materials, which combine superior properties of ceramics and advantages of porous structure, simultaneously. Porous ceramics can be utilized as ceramic filters, light-weight equipment and thermal insulators due to combination of properties as high hardness, chemical resistance, and high temperature resistance, lightness, low thermal conductivity etc. Aluminum oxide based ceramics are one of the most important materials for such applications and final properties of alumina based porous ceramics strongly depend on size, connection and amount of porosity as well as intrinsic properties of aluminum oxide. The main aim is always to improve lightness and insulation capabilities without compromising mechanical strength. In this study, porous alumina ceramics were manufactured by the addition of carbon black powders as pore forming agent. Then, the carbon black and alumina powder mixtures were sintered via spark plasma sintering (SPS), which is generally performed to obtain high-dense structures. After removal of carbon black particles, porous alumina ceramics were obtained. An inhomogeneous distribution of the carbon black powder throughout the structure was observed when the specific surface area of carbon black powder exceeded 40 m2/gr. On the other hand, there was no any drawback detected on mechanical and thermal properties of ceramics resulted by the inhomogeneous distribution of carbon black powders. Moreover, the strength of SPSed samples was measured at least as two times higher than that of conventionally sintered samples thanks to effective neck formation between alumina particles during partial sintering process.