Diyarbakır ve Bingöl illerinde Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of crabronidae (Insecta: Hymenoptera) in diyarbakir and Bingol provinces
  1. Tez No: 634804
  2. Yazar: EMİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Amaç: Bu çalışma, Diyarbakır ve Bingöl illerinde Crabronidae faunasını tespit etmek amacıyla 2017-2019 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde gerçekleştirilmiştir. Yöntem: İncelenen türlerin altfamilya, tribüs, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmış, teşhis edilmiş olan türlerin karakteristik yapılarının dijital fotoğrafları çekilmiştir. Tespit edilen türlerin lokaliteleri, coğrafik yayılışları ve türlerle ilgili diğer bilgiler verilmiştir. Bulgular: Araştırmada, Crabronidae familyasına bağlı Astatinae altfamilyasından iki cinse ait sekiz tür ve alttür; Bembicinae altfamilyasından on cinse ait 28 tür; Crabroninae altfamilyasından 11 cinse ait 49 tür ve alttür; Dinetinae altfamilyasından bir cinse ait bir tür; Pemphredoninae altfamilyasından beş cinse ait 13 tür ve Philanthinae altfamilyasından iki cinse ait 21 tür ve alttür olmak üzere, toplam altı altfamilyaya bağlı 17 tribüse ait 31 cins içerisinde 120 tür ve alttür tespit edilmiştir. Bunlar arasında, Dryudella esterinae Pagliano 2001, Nysson mimulus Valkeila 1964, Crossocerus pullulus (A. Morawitz 1866), Lindenius abditus Kohl 1898 Oxybelus spectabilis Gerstaecker 1867 ve Diodontus insidiosus Spooner 1938 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca, 109 tür ve alttür Bingöl'den ve 112 tür ve alttür Diyarbakır'dan ilk kez bu çalışmada tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma ile Diyarbakır ve Bingöl illerinde Crabronidae türleri belirlenmiş, bunların dağılışları ve ekolojileri ile ilgili bazı bilgiler toplanarak ülkemizin biyolojik zenginlikleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out in the spring, summer and autumn periods of 2017-2019 in order to determine Crabronidae fauna of Diyarbakır and Bingöl provinces. Method: Subfamilies, tribus, genera and species identification keys of the identified species were prepared and digital photographs of the characteristic structures of species were taken. The localities of identified species, geographical distribution and other information about the species were reported. Findings: As a result of the research, eight species and subspecies of two genera belonging to Astatinae subfamily; 28 species of ten genera belonging to Bembicinae subfamily; 49 species and subspecies of 11 genera belonging to Crabroninae subfamily; one species of one genus belonging to Dinetinae subfamily; 13 species of five genera belonging to Pemphredoninae subfamily and 21 species and subspecies of two genera belonging to subfamily Philanthinae are identified. In total, 120 species and subspecies belonging to 31 genera of 17 tribus of Crabronidae family are recorded. Among them, Dryudella esterinae Pagliano 2001, Nysson mimulus Valkeila 1964, Crossocerus pullulus (A. Morawitz 1866), Lindenius abditus Kohl 1898, Oxybelus spectabilis Gerstaecker 1867 and Diodontus insidiosus Spooner 1938 are new records for Turkish fauna. Additionally, 109 species and subspecies from Bingöl and 112 species and subspecies from Diyarbakır are new reported in this study. Results: In this study, Crabronidae species were determined in Diyarbakır and Bingöl provinces some information about their distribution and ecology were collected and biological richness of our country was revealed.