Abdülkerim Cîlî'nin Besmele Şerhi - El Kehf ve'r-Rakîm fî Şerh-i Bismillâhirrahmânirrahîm
Abdulkarîm Jîlî's Commentary on the Basmala - El Kehf ve'r-Rakîm fî Şerh-i Bismillâhirrahmânirrahîm (The Cave and The Inscription on The Commentary of 'By The Name of Allah The Compassionate and The Most Merciful')
- Tez No: 634823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmamızda, İslam'da her işin başı olan ve Kur'an-ı Kerim'in bütün manasının da kendisinde toplanmış olduğu bildirilmiş bulunan“Bismillâhirrahmânirrahîm”cümlesi, tasavvufî perspektif altında, kendisi ile ilgili belli başlı açıklama ve tefsirlerden ve özellikle de İbnü'l Arâbî ekolünden sayılabilecek önemli bir isim olan Abdülkerim el-Cîlî'nin“el-Kehf ve'r-Rakîm fî Şerh-i Bismillâhirrahmânirrahîm”isimli eseri üzerinden incelenmiş ve bu şerh Türkçe'ye çevrilerek literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sentence“Bismillâhirrahmânirrahîm”has been examined in the sufi perspective through its main commentaries and specially through the commentary“el-Kehf ve'r-Rakîm fî Şerhi Bismillâhirrahmânirrahîm / The Cave and The Inscription on The Commentary of By The Name of Allah The Compassionate and The Most Merciful”of an important name, Abdulkarîm Jîlî who may be considered to belong to the school of Ibn Arâbî, and this commentary is brought into the Turkish literature by having been translated into Turkish.