Rusya Federasyonunun enerji politikasının uluslararası politik ekonomi açısından değerlendirilmesi: Putin dönemi
An evaluation of the energy policy of the Russian Federation in terms of the international political economy: The Putin era
- Tez No: 634824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji konusu, herhangi bir devletin politik seyrini şekillendirmede önemli bir faktördür. Enerjinin çevre üzerindeki etkisi, fiyatlandırma, yeni mevduat arama, alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşması, uluslararası enerji ilişkilerinin yasal çerçevesi gibi ciddi konuları içeren enerji sorunudur. 20. yüzyılda enerji politikası devletlerin dış ve iç politikalarında en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu eğilim bugün de sürmektedir, çünkü ulusal ekonomilerin ve dünya ekonomisinin durumu ve gelişimi enerji kaynaklarına bağlı olmaktadır. Rusya'nın yeraltı kaynaklarına bakıldığında, dünya gaz rezervlerinin yaklaşık %40'ına, petrol rezervlerinin %16'sına ve tahmini kömür rezervlerinin yaklaşık %24'ne sahip olduğu görülmektedir. Dünya petrol piyasası birbirine derinlemesine entegredir ve Rusya'da üretilen petrolün neredeyse yarısı ihraç edildiği için Rusya, her türlü ilişkilerinde ve faaliyetlerinde enerji kozuyla aktif rol almaktadır. Doğalgazın, küresel bir pazar olarak oluşum aşamasına ilişkin çeşitli görüşler bulunmaktadır. Ancak araştırmacıların tümü bu küresel pazarın halihazırda oluşturulduğu görüşünü paylaşmamaktadır. Nitekim dünya kömür piyasası ise diğer enerji piyasalarından çok daha erken oluşmuştur. Sonuç olarak, Rusya'nın hem iç hem de dış enerji politikasının analizini yapabilmek için özellikle üretilen enerji kaynaklarını kullanma verimliliğini dikkate almamız gerekmektedir. Artışın sadece enerji üretimi için birim maliyetleri düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda ihracat kaynaklarını da arttırdığı açıkça görülmektedir. Buradan hareketle bu tezde enerji konusu uluslararası politik ekonomi sınırları içerisinde analiz edilmiş ve özellikle Putin dönemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of energy is an important factor in shaping the political course of any state. The impact of energy on the environment is an energy problem that includes serious issues such as pricing, search for new deposits, the spread of alternative energy sources, and the legal framework of international energy relations. In the 20th century, energy policy has become one of the most important factors in the foreign and domestic policies of states. This trend continues today because the state and development of national and world economies depend on energy sources. When we look at the underground resources of Russia, it is seen that it constitutes approximately 40% of the world gas reserves, 16% of the oil reserves and approximately 24% of the estimated coal reserves. The world oil market is deeply integrated and Russia takes an active role in all kinds of relations and activities, since almost half of the oil produced in Russia is exported abroad. There are various opinions regarding the stage of natural gas as a global market. However, not all researchers share the view that this global market has already been created. As a matter of fact, the world coal market was formed much earlier than other world energy markets. Consequently, in order to analyze both internal and external energy policy of Russia, we need to consider the efficiency of using the energy resources produced in particular. It is clearly seen that the increase not only reduces unit costs for energy production, but also increases export resources. Therefore, in this thesis, the subject of energy is analyzed within the boundaries of the international political economy and especially the Putin period is discussed.