EKT tedavisinin oluşturduğu hafıza bozukluğu üzerine triiodothyronine (T3)-EKT ve salt EKT tedavi̇leri̇ni̇n karşilaştirilmasi
A comparison of triodothyronine (T3) -EKT and salt EKT treatments on the memory disorder caused by ect treatment
  1. Tez No: 634825
  2. Yazar: ARZU ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
EKT; özellikle depresyon için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen hafıza fonksiyonlarında oluşan sorunlar ve konfüzyon önemli yan etkileridir. Bu çalışma triiodothyronine (T3) 'ün EKT 'nin hafıza üzerine oluşturduğu yan etkileri azaltacağı varsayımına dayanmaktadır. Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine başvuruda bulunan DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre, akut atak sırasında; majör depresif bozukluk, iki uçlu mizaç bozukluğu-depresif atak, başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk tanısı alarak yatarak tedavi olmasına karar verilmiş, tedavi amacı ile EKT endikasyonu konmuş ve çalışmayı kabul eden erkek hastalarla gerçekleştirildi. Randomize olarak seçilen ve çalışmayı kabul eden hastalar iki gruba ayrıldı. Ulaşılma sırasına göre hastalara sırası ile EKT yada T3-EKT uygulandı. T3-EKT grubuna tedaviden bir gece önce başlanmak üzere her EKT seansından önce 50 mikrogram T3 ağızdan verildi. Hafıza ve dikkat fonksiyonlarının ölçümü için VVechler Memory Skala , Sözel Bellek Süreçleri Testi , sözel akıcılık için Kategori Testi, ayrıca Kısa Mental Durum Testi , klinik izlem için, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği(HAM-D), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) tedavi öncesi ve EKT tedavisinin bitiminden 24 saat sonra uygulandı. Sonuçlar Mann Whitney-U, Wilcoxon testleri ki kare testleri ile değerlendirildi. T3-EKT grubu ile EKT grubu karşılaştırıldığında; Triiodothyroinne'nin EKT tedavisine eklendiğinde retrograt amnezi, anterograt amnezinin özellikle gecikmiş hatırlamasında , tanıyarak hatırlamada, öğrenme kapasitesinde literatürle uyumlu olarak salt EKT yapılan hastalara göre daha iyi performans gösterdikleri sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
Electroconvulsive therapy (ECT) is any effective treatment for depression, but confusion and memory disturbances remain as significant side effects. This study which is based upon the hypothesis that exogen triiodothyronine (T3) decreases the side effects of ECT on neurocognitive function. Consecutive male inpatients at a veterans hospital who were referred for ECT and who consented to participate were studied. Patients were excluded if they had a DSM IV-TR Axis I diagnosis other than majör depression, depressive episode of bipolar disorder, depression not othervvise specified. Patients were randomised into two groups. One group received ECT which is combined with T3 and the other group received ECT only. The ECT and T3 combined group received 50 microgram T3 the night before they had received the first ECT treatment. WechsIer Memory Scale, Rey Auditory Verbal Learning Memory, tests for memory and attention assessment, Category Fluency Test verbal fluency assessment and Hamilton Depression Rating Scale Brief Psychiatric Rating Scale and Mini Mental Status Examination for clinical State assessment were performed before the 1 st and 24 hours after the last ECT episode. Results were analyzes statistically by using the tests Man VVhitney-U, Wilcox on and x2 tests VVhen the two groups were compared we saw that the group which has received ECT and T3 combination was better on the tests about anterograde and retrograde amnesia, especially recognised memory with regard to verbal learning follovving ECT. The T3 and ECT combined group learned more Information than the group who has only received ECT. Our findings correlate with the other studies that had been performed regarding this study.