Finansal raporlama kalitesine etki eden muhasebe kültürüyle ilişkili faktörler
Factors affecting financial reporting quality that are related with accounting culture
- Tez No: 634885
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Finansal raporlama sistemi aracılığıyla muhasebe süreçlerinde işlenen finansal nitelikteki veriler bilgi kullanıcılarının faydasına sunulmaktadır. Finansal bilgi kullanıcıları işletmenin çeşitli paydaş gruplarından oluşmaktadır ve her birinin beklentisi, finansal bilgilerden yararlanma motivasyonu farklılık göstermektedir. Nitelikli finansal bilgilerle bilgi kullanıcılarının karar faydalılığına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Finansal raporlama, açıkladığı ekonomik olayları sunduğu sonuçlarla ve raporladığı kazançlarla ne kadar doğru yansıtıyor; finansal tablo kullanıcılarının kararlarını ne kadar iyileştiriyorsa o kadar kaliteli kabul edilmektedir. Finansal raporlar ve sonuçları işletmelerin mevcut performansını doğru yansıtması, işletme değerini belirleyebilmesi ve gelecekteki performansını tahmin etme gücü ölçüsünde kalitelidir. Finansal raporlama kalitesinin ölçümlenmesinde kullanılan yaklaşımlar ise finansal bilginin niteliksel özelliklerini, muhasebe temelli göstergeleri (kazanç kalitesi yaklaşımları) ve piyasa temelli göstergeleri esas almaktadır. Muhasebe kültürü finansal raporların girdilerini oluşturan muhasebe sistemlerinin geliştiği çevreye göre nasıl şekillendiğini incelemektedir. Muhasebe kültürü, muhasebe ve finansal raporlama alanında görülen farklılıkları dört grupta toplanan muhasebe değerleri yardımıyla açıklamaktadır. Çalışmada işletmelerin muhasebe sistemlerini etkileyen birçok koşulu yansıtması bakımından muhasebe kültürünün finansal raporlama kalitesine etkisi araştırılmıştır. Ampirik araştırma Borsa İstanbul imalat sanayi şirketlerinde gerçekleştirilmiştir. Finansal raporlama kalitesinin ölçümünde muhasebe esaslı yaklaşımlardan yararlanılmış, muhasebe kültürü özellikleri ampirik bulgulara dayalı olarak somutlaştırılmıştır. Sağkalım analizi yöntemi kullanılarak muhasebe kültürü özelliklerinin finansal raporlama kalitesine etkileri bulgulanmış; finansal raporlama kalitesi ile muhasebe kültürü arasındaki ilişki aydınlatılmıştır. İç ve dış paydaşların finansal raporları değerlendirirken başvurabileceği özgün bir yaklaşım literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial information, which is processed in accounting, is presented to information users' utilization through financial reporting system. Users of financial information include various stakeholders and each of them has different expectations, motivations to utilize financial information. Qualified financial information aims to contribute to decision usefulness of information users. Financial reporting is acknowledged as high quality to the extent that its results and reported earnings accurately reflect underlying economic circumstances and enhance decisions of users of financial statements. Financial reports and its results are of high quality depending on their degree to reflect enterprises' performance accurately, determine enterprises' market value and their power to predict future performance. Methods used for measuring financial reporting quality ground on characteristics of qualified financial information, accounting based indicators (earnings quality approaches) and market based indicators. Accounting culture examines how accounting systems evolve by their development environments that generate inputs for financial reports. Accounting culture explains differences noted in accounting and financial reporting with the help of accounting values categorized in four dimensions. In this study, the effects of accounting culture on financial reporting quality are researched since accounting culture represents various conditions affecting accounting systems. Empirical research is conducted on enterprises listed in Borsa İstanbul manufacturing industry. Accounting based approaches are applied to measure financial reporting quality; features of accounting culture are concretized with empirical findings. Effects of accounting culture on financial reporting quality are found by employing survival analysis method and the relationship between financial reporting quality and accounting culture is revealed. An authentic approach for evaluating financial reports is provided to literature that internal and external stakeholders can consult.