Küçükçekmece 4 nolu aile sağlığı merkezine kayıtlı 18-36 aylık çocuğu olan ebeveynlerde otizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi düzeyi ve farkındalığının incelenmesi
Investigation of knowledge level and awareness of autism spectrum disorder in parents with 18-36 months children registered at Küçükçekmece no 4 family health center
- Tez No: 634946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU, DR. SEMRA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) belirtilerinin erken çocukluk döneminde başladığı sosyal–iletişimsel alanda yetersizlikler ile sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Erken tanı için çocukların erken yaşta Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönemi Otizm Taraması (M-CHAT) gibi tarama ölçekleri ile değerlendirilip riskli olguların uzmana yönlendirilmesi, ayrıca ebeveynin bilgi ve farkındalığının yüksek olması çok önemlidir. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye' de ebeveynler üzerinde OSB hakkında bilgi düzeyi ve farkındalığı ile ilgili yapılmış bir çalışma olmaması sebebiyle bu çalışmada 18-36 aylık çocuğu olan ebeveynlerde OSB hakkında bilgi ve farkındalık düzeyinin ve bunların bireysel faktörlerle ilişkisinin incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metod: Araştırma İstanbul ilinde Küçükçekmece 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde Şubat 2020 – Temmuz 2020 tarihleri arasında 18-36 aylık çocuk sahibi 340 ebeveyne anket çalışması olarak uygulandı. Anket katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, M-CHAT ölçeği ve DSM-V tanı kriterlerinden uyarlanan sorulardan oluşturuldu. Bulgular: Örneklemimiz %80,6' sı annelerden %19,4' ü babalardan oluşmaktaydı. Ebeveyenlerin %97,6' sının daha önceden otizm diye bir hastalığı duyduğu, %34,1'inin ise çevresinde otizmli bir birey olduğu belirlendi. Ebeveynler arasında bir çocuğun anlamlı kelime kullanma yaşını doğru bilme oranı %32,6 idi ve bu kişilerin mezuniyet durumları açısından istatistiksel fark olduğu saptandı (p=0,041).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by repetitive behaviors and interests, with symptoms beginning in early childhood, limited by social-communicative inadequacies. For early diagnosis, evaluation of children at an early age with screening scales such as Modified Checklist for Autism in Toddlers (M-CHAT) and directing the risky cases to the specialist. For early diagnosis, it is very important that children are evaluated with screening scales such as M-CHAT at an early age, that risky cases are directed to the specialist, and in addition, the parent's knowledge and awareness is high. As we know, there are no studies on the level of knowledge and awareness about ASD on parents in Turkey. In this study, we aimed to evaluate the level of knowledge and awareness about ASD in parents with 18 to 36 month-old children and to evaluate its relationship with individual factors. Material and Method: The research was carried out between February 2020 and July 2020 in Küçükçekmece No. 4 Family Health Center in Istanbul as a questionnaire study in 340 parents who have 18-36 months old children. The questionnaire was composed of questions adapted from the socio-demographic characteristics of the participants, the M-CHAT scale and DSM-V diagnostic criteria. Results: 80,6% of our sample consisted of mothers and 19,4% consisted of fathers. It was determined that 97,6% of the parents had previously heard of a disease called autism, and 34,1% had an autistic person around them. The rate of knowing a child's meaningful word age correctly between parents was 32,6% and there was a statistical difference in terms of their graduation status (p=0,041).