Çok amaçlı arazi değerlendirme çalışmalarında toprak etüd ve yorumları; Samsun Yeşilkent beldesi örneği
Soil survey and comments in multi-purpose land assessment studies, sample of Yeşilkent town
- Tez No: 635009
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Orta Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan Samsun ili - Yeşilkent beldesi ve yakın çevresindeki arazilerinden alınan toprak örneklerinin fiziksel kimyasal ve toprak mühendisliği özelliklerinin belirlenerek çeşitli kullanımlara uygunlukları ortaya konulmuştur. Potansiyel arazi kullanımının oluşturulmasına esas olacak verileri sağlamak amacıyla, topografik haritaların kullanılarak araştırma alanının temel toprak etüd ve haritalama çalışması yapılmıştır. Toprak profillerinin analiz sonuçlarına göre araştırma alanında bulunan topraklar toprak taksonomisi göz önüne alınarak Entisol, Inceptisol, Vertisol olarak sınıflandırılmıştır. Toplam 10 seride 3 ordo, 4 alt ordo, 6 büyük grup ve 10 alt grup belirlenmiş ve 1:25000 ölçekli harita üzerinde gösterilmiştir. Araştırma alanının çevre, iklim ve sosyo-ekonomik özelliklerine göre 28 farklı arazi kullanım türü belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Toprak karakteristikleri ile arazi kullanım türlerinin istekleri karşılaştırılarak arazi uygunluk sınıflaması yapılmış ve potansiyel kullanım haritası hazırlanmıştır. Çalışma alanında hiçbir sorunu bulunmayan, seçkin tarım arazileri bulunmamaktadır. Oldukça iyi tarım arazilerinin miktarı ise 409.9 ha'dır ve toplam alanın % 26.9'unu oluşturmaktadır. Sorunlu tarım arazilerinin miktarı 831.3 ha olup toplam alanın % 54.6'sını oluşturmaktadır. Tarımda kullanımı sınırlı olan arazilerin miktarı 129.3 ha'dır ve toplam alanın % 8.5'ini oluşturmaktadır. Tarım dışı arazilerin miktarı ise 152.3 ha ile toplam alanın % 10'unu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical-chemical and soil engineering properties of soil samples taken from Samsun province - Yeşilkent town, located in the Central Black Sea Region, and its surrounding areas were determined and their suitability for various uses was revealed. In order to provide the data that will be the basis for the creation of potential land use, the main soil survey and mapping of the research area has been carried out using topographic maps. According to the results of the laboratory analysis of samples taken from soil profiles, the soils in the research area were classified as Entisol, Inceptisol, Vertisol considering the soil taxonomy. A total of 10 series, 3 ordoes, 4 sub ordoes, 6 large groups and 10 sub-groups were identified and shown on a 1: 25000 scale map. According to the environment, climate and socio-economic characteristics of the research area, 28 different land use types have been determined and defined. The land suitability classification was made by comparing the soil characteristics, and the demands of the land use types and the potential use map were prepared. There ise no distinguished agricultural lands that have no problems in the study area. The amount of fairly good agricultural lands is 409.9 ha and constitutes 26.9% of the total area. The amount of problematic agricultural lands is 831.3 ha and constitutes 54.6% of the total area. The amount of land with limited use in agriculture is 129.3 ha and constitutes 8.5% of the total area. The amount of non-agricultural lands constitutes 10% of the total area with 152.3 ha.